Początek listopada to czas, kiedy szczególnie często odwiedzamy cmentarze z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek. Ozdabiamy wówczas groby naszych bliskich kwiatami i innymi dekoracjami, zapalamy znicze. Po kilku dniach świąt nagrobki pełne są wypalonych zniczy, lampionów i innych zużytych dekoracji. Poradzimy, gdzie wyrzucać wypalone znicze, plastikowe wkłady i lampki LED, aby ułatwić właściwą segregację odpadów.
Spis treści
Znicze – obowiązkowy symbol Wszystkich Świętych
W Polsce palenie zniczy na cmentarzu jest tradycją podtrzymywaną podczas wielu uroczystości związanych z upamiętnieniem zmarłych, takimi jak Dzień Wszystkich Świętych czy Zaduszki. Ogień symbolizuje naszą pamięć i przywiązanie do zmarłych. Jeszcze w latach 80. XX w. na cmentarzach zapalano świeczki lub znicze parafinowe w szklanych słoiczkach. Teraz dominują znicze z plastikowymi wkładami lub lampki LED. Po kilku dniach świąt na nagrobkach pozostają wypalone wkłady, osmolone szklane flakony lub ceramiczne naczynia. Gdzie wyrzucać te cmentarne odpady?
Gdzie wyrzucamy szkło ze zniczy?
Szklany znicz to szkło, więc wydawałoby się, że należy wyrzucić go do odpadów szklanych. Niestety nie jest to takie proste. Szklany flakon znicza wykonany jest z innego rodzaju szkła niż butelka czy słoik. Nie jest to szkło opakowaniowe. Szkło ze znicza zawiera różnego rodzaju domieszki, ma też inną temperaturę topnienia. Dodatkowo znicze mogą posiadać dodatkowe ozdoby z plastiku lub innych tworzyw sztucznych. Często flakony są również zabrudzone woskiem lub okopcone sadzą z wypalonych zniczy. Dlatego szklany znicz wyrzucamy do odpadów zmieszanych (szary kontener), a nie do pojemnika z odpadami szklanymi.
Wieczka (metalowe i plastikowe) oraz plastikowe podstawki możemy wrzucić do żółtego pojemnika na plastik i metal.
Gdzie wyrzucamy plastikowe wkłady ze zniczy?
Plastikowe wkłady ze zniczy można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Nie powinny trafiać do żółtego pojemnika, zwłaszcza jeśli są mocno zabrudzone pozostałościami olejów. Plastikowe wkłady są zrobione z tworzywa, którego w polskich warunkach się nie odzyskuje. Na niektórych cmentarzach zarządcy zalecają, by wypalone wkłady ze zniczy wyrzucić do żółtego pojemnika. Jeśli tak jest, należy stosować się do lokalnych zasad.
Co zrobić z wypalonym zniczem ceramicznym?
Znicze ceramiczne po wypaleniu wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane lub zabieramy do domu i wykorzystujemy do zrobienia kolejnego znicza.
Sprawdź, jak zrobić ekologiczny znicz na Wszystkich Świętych
Znicze elektryczne — jak je utylizować?
Gdzie wyrzucamy znicze elektryczne? Wszelkie odpady elektryczne, w tym znicze/świeczki, wieczne światełka cmentarne, baterie ze zniczy LED oraz zniczy solarnych musimy odpowiednio zutylizować. Takie odpady należy oddać do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (czyli PSZOK) lub wrzucić do specjalnych pojemników. To bardzo ważne, ponieważ można potem ponownie odzyskać i wykorzystać surowce, które się w nich znajdują.
Jakich dekoracji unikać na cmentarzu, aby łatwo posegregować odpady?
Najlepiej zrezygnować ze sztucznych ozdób — wieńców, kwiatów, stroików, wianków. Takie dekoracje wykonane są z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, drucików, tkanin nasączonych chemikaliami oraz zdobione sztucznymi barwnikami. Takie ozdoby, aby mogły być poddanie recyklingowi, powinny być rozłożone na czynniki pierwsze i każdy z nich wyrzucany do odpowiedniego pojemnika. Zdecydowanie lepszym wyborem są naturalne dekoracje z roślin żywych lub suszonych, które mogą zostać poddanie biodegradacji na zwykłym kompostowniku.