Białowieski Park Narodowy (BPN) to jedno z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w Polsce i Europie

Dawny Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego – serce Puszczy Białowieskiej

Białowieski Park Narodowy, to miejsce wyjątkowe na skalę światową, pełne przyrody i dzikiej fauny. BPN oferuje wiele możliwości obserwacji dzikiej przyrody i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Sercem i najcenniejszym zakątkiem tej ostoi jest dawny Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego, dziś część Obszaru Ochronnego Rezerwat.

Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego – przyrodniczy unikat na skalę światową

Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego to najcenniejsza część BPN. Jest to najstarsza część Parku, objęta w częściach ochroną od 1921 roku i była zalążkiem obecnego BPN. Aktualnie Rezerwat Ścisły wchodzi w skład Obrębu Ochronnego Rezerwat

Ta przyrodnicza enklawa położona jest w centralnej części Puszczy Białowieskiej. Rezerwat Ścisły znajduje się pomiędzy rzeką Hwoźną na północy a rzeką Narewką na zachodzie. Ochronie podlegają tu wszystkie elementy przyrody: gleba, wody, flora, fauna, grzyby, krajobraz oraz pozostałości dawnej działalności człowieka. Rezerwat to fragment pierwotnej puszczy, który przetrwał do naszych czasów. Słynie z różnorodności biologicznej i nienaruszonej dzikiej przyrody. Ten wyjątkowy obszar pierwotnego lasu znacząco przyczynia się do zachowania wyjątkowych walorów przyrodniczych tego obszaru, chronionych w Białowieskim Parku Narodowym. Rezerwat wpisuje się w szersze działania mające na celu ochronę unikalnych ekosystemów Puszczy Białowieskiej na terenie BPN.

Jak zwiedzać Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego?

Rezerwat Ścisły BPN możemy zwiedzać jedynie z licencjonowanym przewodnikiem. Ochrona ścisła ma na celu zachowanie unikalnej przyrody tego obszaru, więc musimy przestrzegać wszystkich wytycznych i regulacji podczas zwiedzania. Zwiedzanie odbywa się pieszo indywidualnie lub w grupach do 10 osób razem z przewodnikiem. Obszar objęty ochroną ścisłą zwiedzamy idąc nieoznakowaną w terenie trasą „Do Dębu Jagiełły”, której długość wynosi ok. 7 km, w tym 4 km po terenie dawnego Rezerwatu Ścisłego. Czas przejścia to ok. 3 godziny.

Co jeszcze warto zwiedzić w Białowieskim Parku Narodowym?

Białowieski Park Narodowy (BPN) to jedno z najcenniejszych miejsc przyrodniczych w Polsce i Europie. Znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej, która jest jednym z ostatnich i największych kompleksów pierwotnych lasów nizinnych w Europie. Park ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. BPN obejmuje ok. 42% Puszczy Białowieskiej. Jest to najstarszy polski park narodowy. Park, będący domem żubrów, ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej w naszym kraju i w obszarze Europy Środkowej. Wejście do parku i jego administracja znajdują się w Białowieży. 

Białowieski Park Narodowy to domem żubrów
Białowieski Park Narodowy to domem żubrów / Fot. Canva.com

Oto kilka atrakcji i miejsc, które warto zwiedzić w BPN, poza Rezerwatem Ścisłym

  1. Park Pałacowy w Białowieży: Ten park znajduje się w centrum Białowieży i oferuje piękne spacerowe aleje oraz pomniki przyrody.
  2. Centrum Edukacji Ekologicznej w Białowieży: To miejsce zapewnia wiedzę na temat parku narodowego, jego historii i ekosystemu. Jest to doskonałe miejsce na rozpoczęcie swojej wizyty w BPN.
  3. Białowieskie Muzeum Przyrodnicze: Muzeum to prezentuje bogactwo przyrody Puszczy Białowieskiej, w tym jej flory i fauny.
  4. Rezerwat Dębina: To obszar, gdzie można podziwiać wielkie, stuletnie dęby, które są jednymi z najstarszych drzew w Europie.
  5. Białowieskie Drezyny: To interesujący sposób na zwiedzanie okolicy, można wypożyczyć drezyny rowerowe i przejechać się przez malownicze tereny.
  6. Browar Przełom: Gratka dla miłośników piwa. Warto odwiedzić ten rzemieślniczy browar i spróbować lokalnych piw.
Puszcza Białowieska

Źródła

  • Białowieski Park Narodowy (www.bpn.com.pl)
  • Zintegrowany plan dla Puszczy Białowieskiej (krynki.bialystok.lasy.gov.pl/)
  • PTTK Białowieża (pttk.bialowieza.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *