Tajemnicze Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie położone są w centralnej części Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Od północy graniczą z Niziną Mazowiecką, a od południa z Niecką Nidziańską. Od zachodu otacza je przepiękna Jura Krakowsko-Częstochowska, a od wschodu Wyżyna Lubelska. To najstarsze góry w Polsce, trochę niedoceniane, zasługują aby odkrywać ich najdalsze zakątki. Kojarzą się z czarownicami, Stefanem Żeromskim i Scyzorykiem.

Historia nazwy

Góry Świętokrzyskie swą nazwę zawdzięczają relikwiom drzewa Krzyża Świętego, które znajdują się na Łysej Górze. Są najstarszymi górami w Polsce, a najwyższy szczyt osiąga wysokość 612 m n.p.m. (Łysica). Co prawda wysokość ta nie jest zbyt imponująca, ale dla turystów region ten ma do zaoferowania inne atrakcje. Góry Świętokrzyskie z racji swego wieku są rajem dla geologów. Zawierają w sobie minerały niespotykane w innych regionach kraju. Bogactwo geologiczne przyciąga nie tylko geologów, ale również dociekliwych turystów.

Atrakcje regionu

Okolice Gór Świętokrzyskich to region obfity w cuda przyrody. Na szczególną uwagę zasługuje Jaskinia Raj. Uznawana przez zwiedzających, za najładniejszą jaskinię w Polsce. Po za licznymi jaskiniami turyści mogą odkrywać rozmaite kamieniołomy i wyrobiska, a w nich niespotykane minerały i skamieniałości. Duże wrażenie robi rafa koralowa w rezerwacie Kadzielnia.

w 1950 roku na tych terenach został utworzony Świętokrzyski Park Narodowy. Dzięki temu zachowały się fragmenty Puszczy jodłowej i Puszczy Świętokrzyskiej. W chronionych lasach, nadal żyje symbol parku, dostojny jeleń. Niezliczona liczba ścieżek oraz szlaków zachęca turystów do odwiedzania tego regionu. Urocze zakątki zapraszają swoją tajemniczością i nadal dziewiczymi terenami. Główny Szlak Świętokrzyski  wiedzie przez najpiękniejsze partie gór, ciągnąc się przez 105 km. Wędrówkę zaczyna się w Gołoszycach, przemierzając najwyższe szczyty dociera się do Kuźniaków. 

Zabytki architektoniczne

Znajdą też coś dla siebie zwolennicy zabytków architektonicznych. Wędrując szlakami mogą szukać śladów historii. W małych, urokliwych miasteczkach  takich jak Chęciny, Jędrzejów czy Bodzentyn zwiedzać można muzea, obiekty sakralne, zamki. Koniecznie należy odwiedzić Kielce – stolicę regionu. 

Tajemnicze Góry

Góry Świętokrzyskie kojarzą się wszystkim z czarownicami i zlotem tych istot na Łysej Górze. Kiedyś niedostępne tereny, od wieków pobudzały gawędziarzy do wymyślania niestworzonych historii. Nawet głazy na zboczu najwyższego szczytu, są utożsamiane z imprezą czarownic w noc świętojańską. Natomiast ślad na szlaku wiodącym na Łysiec, czyli Święty Krzyż, porównywany jest do stopy diabła, który uciekał przed światłem dnia. Oprócz legend i ludowych opowiastek, na tajemniczość tego terenu mają wpływ historyczne zdarzenia. Dawniej Góra Grodowa i Łysiec były miejscami kultu pogańskiego, a do dnia dzisiejszego można znaleźć pozostałości tych czasów. W zapiskach znaleźć można informacje o tym, że czczono bóstwa o imionach: Świst, Poświst i Pogoda. Obecnie Święty Krzyż jest to miejsce kultu katolickiego.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel Bristol ze SPA.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.