Amarylis - kwiaty w zbliżeniu

Dlaczego amarylis nie kwitnie? Jak pobudzić amarylis do kwitnienia

Amarylis, to piękna roślina cebulowa, która kwitnie zimą. Chętnie wybieramy ją jako dekorację na Boże Narodzenie. Jednak aby zakwitnąć, amarylis potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, dlaczego amarylis nie kwitnie i jakich błędów unikać w pielęgnacji tej wyjątkowo ozdobnej rośliny.

Amarylis, cebulowa piękność z południa Afryki

Amarylis to rodzaj roślin kwiatowych z rodziny Amaryllidaceae, pochodzący z Republiki Południowej Afryki. Jest to roślina cebulowa o pasiastych liściach i dużych kwiatach w kształcie trąbek, w odcieniach czerwieni, bieli, pomarańczy i różu. Amarylis to popularna roślina doniczkowa, która na półkuli północnej kwitnie zimą. Dlatego często wykorzystywany jest do przygotowania bożonarodzeniowych stoików i dekoracji. Olśniewające kwiaty amarylisa pięknie prezentują się samodzielnie oraz w kompozycjach z bombkami, świecami, światełkami lub innymi ozdobami.

Kwitnące amarylisy - kwiaty w zbliżeniu i roślina w doniczce
Kwitnące amarylisy – kwiaty w zbliżeniu i roślina w doniczce / Fot. Canva.com

Dlaczego amarylis nie kwitnie?

Amarylis jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie, a przy odpowiedniej pielęgnacji może kwitnąć przez wiele lat. Czasami jednak zdarza się, że roślina nie wytwarza kwiatów…  Oto najczęstsze przyczyny braku kwitnienia amarylisa:

Nieprawidłowy okres spoczynku 

Po przekwitnięciu amarylis powinien przejść okres spoczynku, podczas którego przechowujemy go w chłodnym, ciemnym miejscu i ograniczamy podlewanie. Jeśli okres spoczynku będzie zbyt krótki lub zbyt długi, amarylis może nie zakwitnąć. 

Zbyt mała lub zbyt duża cebula 

Cebula amarylisa powinna mieć średnicę co najmniej 10 cm. Jeśli cebula jest zbyt mała, roślina może nie mieć wystarczającej energii do kwitnienia. Z kolei cebula zbyt duża może spowodować, że amarylis zakwitnie zbyt wcześnie, a kwiaty będą mniejsze.

Nieprawidłowa ilość światła 

Amarylis potrzebuje dużo światła, aby zakwitnąć. Jeśli roślina będzie znajdować się w zbyt ciemnym miejscu, może nie zakwitnąć.

Nieprawidłowe podlewanie 

Amarylis wymaga regularnego podlewania. Musimy jednak uważać, żeby rośliny nie przelewać. Nadmiar wody może spowodować gnicie cebulki.

Brak nawożenia 

Amarylisa nawozimy regularnie, od wiosny do jesieni. Nawóz powinien zawierać potas i fosfor, które są niezbędne do kwitnienia.

Sprawdź, dlaczego kaktus Bożego Narodzenia nie kwitnie?

Jak pobudzić amarylisa do kwitnienia?

Aby pobudzić amarylis do kwitnienia, należy pamiętać o okresie spoczynku. W tym celu roślinę możemy podlewać. Pomoże to zmusić amarylisa do przejścia w stan uśpienia. Wówczas przestajemy ją całkowicie podlewać i przechowujemy w chłodnym, ciemnym miejscu. Wiosną przesadzamy roślinę i wznawiamy podlewanie.

Kwitnący amarylis w kolorze czerwonym
Kwitnący amarylis w kolorze czerwonym / Fot. Canva.com

Aby amarylis zakwitł, należy również zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy. Przede wszystkim musimy zapewnić roślinie dużo światła i podlewać ją regularnie, ale niezbyt obficie. Ważne jest również odpowiednie nawożenie amarylisa.

Co lubi amarylis?

Oto kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą zapewnić amarylisowi odpowiednie warunki uprawy:

  • Cebulkę amarylisa sadzimy w doniczce o średnicy co najmniej 15 cm.
  • Używamy podłoża do roślin cebulowych.
  • Doniczkę z amarylisem ustawiamy w jasnym miejscu, ale unikamy bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Podlewamy amarylisa, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
  • Zasilamy roślinę nawozem do roślin kwitnących, co dwa tygodnie, od wiosny do jesieni.

Sprawdź: jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *