Różowy cyklamen perski

Cyklamen perski. Jak pielęgnować cyklameny w domu, aby cieszyć pięknymi kwiatami

Cyklamen perski, nazywany fiołkiem alpejskim, to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących zimą. Jednak dla niektórych może być też źródłem frustracji, gdyż cyklamen dosłownie potrafi zmarnieć na naszych oczach. Sprawdź, jak pielęgnować cyklameny w domu, aby cieszyć pięknymi kwiatami.

Cyklamen perski, czyli popularny fiołek alpejski?

Cyklamen perski, nazywany potocznie fiołkiem alpejskim, to popularna roślina doniczkowa, która kwitnie jesienią i zimą. Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków roślin. Nazwa łacińska pochodzi od greckiego słowa kycloskolisty, co jest związane ze spiralnym skręceniem szypułek kwiatowych niektórych gatunków w okresie wykształcania nasion.

Skąd pochodzą cyklameny?

Ojczyzną cyklamenów, od których pochodzą nasze rośliny pokojowe, jest Azja Mniejsza, gdzie cyklamen został znaleziony w 1731 roku. Stąd też jego nazwa. Wyjściowy gatunek, czyli cyklamen perski, ma małe, delikatne kwiaty i w zasadzie całkiem zielone liście.

Choć cyklameny pochodzą z basenu Morza Śródziemnego, to są uprawiane na całym świecie jako ozdobna roślina doniczkowa. Cyklameny mają charakterystyczne, sercowate liście o srebrzystym rysunku.  

Współczesne odmiany cyklamenów

Współczesne odmiany cyklamenów tworzą kwiaty o całej gamie barw – od białej, przez różne odcienie różu, a nawet łososiowej, do szkarłatnej i ciemnoczerwonej. Ich liście mają piękne srebrzyste marmurkowe wzory. Te nowe odmiany, otrzymane w wyniku krzyżowania i selekcji roślin o pożądanych cechach, są często łatwiejsze do uprawy w mieszkaniach. 

Kwitnące cyklameny w różnych kolorach
Kwitnące cyklameny w różnych kolorach / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak dbać o kalię po przekwitnięciu

Uprawa cyklamenów w domu

Cyklameny to piękne rośliny doniczkowe, które kwitną od jesieni do wiosny. Aby cieszyć się ich urokiem przez długi czas, należy zapewnić im odpowiednie warunki uprawy. 

Oto kilka wskazówek, jak uprawiać cyklameny w doniczce:

  • Cyklameny najlepiej rosną w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Nie należy ich stawiać w pełny słońcu, ponieważ ich liście mogą się poparzyć.  Wszystkie odmiany cyklamena rosną najlepiej w chłodzie. Fiołki alpejskie preferują temperaturę 15-18°C. 
  • Cyklameny potrzebują dużo wody. Podlewamy je regularnie, ale uważamy, aby nie przelać. Nadmiar wody może spowodować gnicie bulwy. Najlepiej podlewać je od spodu, wlewając wodę do podstawki. Po około 20 minutach należy wylać nadmiar wody. Gleba powinna być wilgotna, ale nie może być przemoknięta. Najlepiej podlewać je wodą odstaną, w temperaturze pokojowej.
  • Cyklameny nie lubią nadmiernego nawożenia. W okresie kwitnienia cyklameny wystarczy nawozić raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących. 
  • Pojedynczy kwiat cyklamena kwitnie około 2 tygodni. Po przekwitnięciu cyklameny przechodzą w okres spoczynku. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie i nawożenie. Bulwy przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
  • Cyklameny przesadzamy co roku lub co dwa lata na początku wiosny, gdy ich bulwy zaczynają wypuszczać nowe liście. Do przesadzania najlepiej używać specjalnej ziemi do roślin kwitnących.
Cyklameny perskie w doniczkach na parapecie okna
Cyklameny perskie w doniczkach na parapecie okna / Fot. Canva.com

Jak zaaklimatyzować cyklameny w domu?

Tajemnicą sukcesu w uprawie cyklamenów w domu jest zaaklimatyzowanie rośliny do warunków panujących w naszym mieszkaniu. Po przyniesieniu cyklamena do domu roślina wymaga aklimatyzacji. Najpierw trzymamy ją w chłodnym pomieszczeniu i zapewniamy wysoką wilgotność powietrza, ustawiając doniczkę na kamykach w podstawce z wodą. Im chłodniejsze jest pomieszczenie, w którym cyklamen lepiej rośnie. Po wstępnej aklimatyzacji możemy stopniowo podnosić temperaturę w pomieszczeniu. 

Uprawa cyklamenów – błędy

  • Aby cyklamen kwitł dłużej, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty.
  • Jeśli cyklamen więdnie, może to być spowodowane zbyt suchym powietrzem. W tym przypadku należy go zraszać wodą.
  • Jeśli cyklamen gnije, może to być spowodowane zbyt mokrą glebą. W tym przypadku należy przesadzić go do nowej, suchszej ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *