Kaktus Bożego Narodzenia - roślina bez kwiatów oraz kwit grudnika w zbliżeniu

Dlaczego kaktus Bożego Narodzenia nie kwitnie? Przyczyny braku kwiatów i zrzucania pąków

Grudnik, zwany również kaktusem bożonarodzeniowym, to roślina doniczkowa kwitnąca w okresie zimowym. Aby zakwitł, musimy spełnić kilka warunków, w innym przypadku straci pąki lub w ogóle ich nie wytworzy. Sprawdź, dlaczego kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie i jak zapobiegać utracie pąków grudnika.

Kaktus Bożego Narodzenia – grudniowa piękność w doniczce

Grudnik, szlumbergera, kaktus Bożego Narodzenia, zygokaktus, raczek, epifillum zimowe – to wszystko nazwy pięknych roślin z rodzaju kaktusowatych z Ameryki Południowej, które w naszym klimacie w późną jesienią obsypują się zachwycającymi kwiatami. Kwiaty zygokaktusów są niezwykle delikatne i przypominają motyle. Mogą występować w bardzo wielu kolorach – od bieli, przez odcienie różu i moreli, po bordo i głęboką fuksję.  

W naturze szlumbergery rosną w tropikalnych lasach Brazylii. Przywiezione na półkulę północną kwitną w listopadzie i grudniu, stąd ich zwyczajowe nazwy: kaktus Bożego Narodzenia, kaktus listopadowy, kaktus Dziękczynienia, grudnik.

Z tego względu, te dekoracyjne rośliny często zdobią nasze mieszkania i biura w okresie Bożego Narodzenia. Obok gwiazdy betlejemskiej są najczęściej wybieranymi kwiatami w okresie gwiazdkowym.

Świąteczne dekoracja z grudnikiem w roli głównej - kaktus bożonarodzeniowy w szklanym naczyniu z lampkami LED
Świąteczne dekoracja z grudnikiem w roli głównej – kaktus bożonarodzeniowy w szklanym naczyniu z lampkami LED / Fot. Poradzimy24.pl

Dlaczego kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie?

Kaktus bożonarodzeniowy jest łatwy w uprawie, jednak pewne błędy w pielęgnacji mogą sprawić, że roślina nie zakwitnie na Boże Narodzenie. Jakie mogą być tego przyczyny?

Niewłaściwe podlewanie 

Grudnik nie lubi przesuszenia, ale również nie toleruje nadmiernego podlewania. Podłoże zygokaktusa powinno być stale lekko wilgotne, ale nie może być mokre

Nieodpowiednia doniczka

Kaktus Bożego Narodzenia nie potrzebuje dużej doniczki. Przesadzanie go do zbyt dużej doniczki może spowodować, że nie zakwitnie. W dużej doniczce roślina ma zbyt dużo ziemi, w której gromadzi się nadmiar wilgoci.

Nieodpowiednia temperatura

Zbyt wysoka temperatura może ograniczać kwitnienie szlumbergery. Kaktus bożonarodzeniowy preferuje temperatury w zakresie 16-24°C. Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, grudnik nie zakwitnie.

Złe oświetlenie

Grudnik potrzebuje jasnego, ale rozproszonego światła. Nie należy go wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiednim miejscem dla kaktusa bożonarodzeniowego będzie okno północne lub wschodnie.

Brak okresu spoczynku 

Grudnik potrzebuje okresu spoczynku, aby zakwitnąć. W okresie od września do listopada należy zapewnić mu niższą temperaturę (10-12°C) i ograniczyć podlewanie oraz nie zasilać rośliny.

Kwitnący kaktus bożonarodzeniowy w doniczce, w kolorze różowym
Kwitnący kaktus bożonarodzeniowy w doniczce, w kolorze różowym / Fot. Canva.com

Sprawdź: jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Dlaczego kaktus Bożego Narodzenia zrzuca pąki kwiatowe?

Zdarza się, że kaktus bożonarodzeniowy wypuści pączki, ale niestety, zanim zakwitnie, pąki opadną. Co może być tego przyczyną? Przede wszystkim przelanie lub przesuszenie – tu należy przestrzegać opisanych wyżej zasad. Opadanie pąków grudnika może także powodować zmiana miejsca rośliny – jeśli grudnik „odpoczywał” gdzieś w chłodzie, przestawmy go w docelowe miejsce, jak tylko zauważymy pierwsze małe pączki. Jeśli zrobimy to zbyt późno, może się skończyć właśnie utratą pąków. 

Co zrobić, gdy kaktus bożonarodzeniowy już zakwitnie?

W okresie kwitnienia grudnik możemy nawozić roślinę co 14 dni nawozem do roślin kwitnących lub domowymi specyfikami np. nawozem ze skórki banana. Po przekwitnięciu należy przyciąć grudnik, aby pobudzić wzrost nowych pędów. Warto też przenieść roślinę w cieplejsze miejsce, gdzie będzie kontynuowała wzrost.

Czerwony kaktus Bożego Narodzenia
Czerwony kaktus Bożego Narodzenia / Fot. Canva.com
Kaktus bożonarodzeniowy - kwiaty w zbliżeniu
Kaktus bożonarodzeniowy – kwiaty w zbliżeniu / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *