Mocznik jako nawóz

Dlaczego warto stosować mocznik jako nawóz? Wyjaśniamy

Chcesz zapewnić swoim uprawom odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju? W takim razie musisz regularnie je nawozić. Odpowiednio dobrane preparaty sprawiają, że rośliny wyrastają bujne i przynoszą obfite plony. Jednym z nawozów, które pozwalają osiągnąć zakładane rezultaty uprawy, jest nawóz mocznikowy. Czym właściwie jest i dlaczego warto go stosować? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Czym jest nawóz mocznik?

Mocznik to nawóz, który powszechnie uznaje się za uniwersalny. Dostarcza roślinom i glebie najważniejszy dla nich składnik, czyli azot. Wyróżnia go wszechstronność – może być stosowany zarówno w uprawach przydomowych, jak i na przemysłową skalę. Doskonale sprawdza się jako nawóz pod wszystkie rośliny uprawne. Będzie trafnym wyborem w przypadku zbóż, warzyw, krzewów, a nawet trawnika.

Mocznik jako nawóz powinien być stosowany na glebach obojętnych i lekko kwaśnych. Można nim nawozić zarówno przedsiewnie, jak i pogłównie.

Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie mocznika?

Nawóz mocznik zawiera azot w formie amidowej. Podczas procesu hydrolizy w glebie przekształca się w formę amonową, a następnie – w azotanową. Dzięki temu rośliny mają stały dostęp do azotu, czyli najważniejszego składnika pokarmowego. W efekcie mogą zdrowo się rozwijać. Azot odpowiada też za wybarwienie i intensywność koloru.

Wykorzystanie mocznika ma wiele zalet. Preparat zapewnia roślinom stały dostęp do azotu przez cały okres wegetacji. Wspomaga pobieranie fosforu i jednocześnie ogranicza ryzyko nadmiernego pobierania potasu. Ponadto warunkuje harmonijny wzrost i gwarantuje prawidłowy rozwój roślin. Warto też mieć na uwadze, że nawożenie mocznikiem wpływa na ukorzenienie i zwiększa odporność upraw. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest to, że nie powoduje gromadzenia szkodliwych azotanów w roślinach.

O czym musisz pamiętać, kupując nawóz mocznik?

Na skuteczność nawożenia i jego efekty w dużym stopniu wpływa jakość stosowanego mocznika. Jednym z polecanych rozwiązań jest nawóz w formie granulatu. Taki preparat jest dostępny np. na e-platformie z nawozami online – eAgro. Produkt, który znajdziesz tutaj: https://eagro.pl/oferta-nawozy/mocznik-n46-granulowany/, wyróżnia się tym, że został pokryty środkami antyzbrylającymi. Dzięki temu jego aplikacja jest łatwiejsza i bardziej precyzyjna.

Mocznik z inhibitorem ureazy – czy to konieczne?

Przepisy, które weszły w życie w 2021 roku, zakładają konieczność stosowania mocznika z inhibitorem ureazy lub otoczką biodegradowalną zamiast mocznika w tradycyjnej formie granulowanej czy w roztworach. Działanie inhibitora ma na celu minimalizowanie strat azotu, które następują w efekcie utleniania się amoniaku do atmosfery. Tym samym zwiększa się efektywność wykorzystania nawozów azotowych przez rośliny. To działanie jest korzystne nie tylko dla roślin, ale także dla środowiska naturalnego. Mocznik z inhibitorem ureazy jest dostępny na wspomnianej wyżej platformie z nawozami online – eAgro. Wystarczy, że klikniesz tutaj: https://nawozy.eagro.pl/list/product/84 i oszacujesz potrzebną ilość.

Kiedy należy podawać mocznik z inhibitorem urazy? Rośliny jare powinny być nawożone nim przedsiewnie wiosną. Uprawy ozime najlepiej dokarmiać nim przed lub po rozpoczęciu wegetacji.

Nawóz mocznik, zarówno z inhibitorem ureazy, jak i bez, musi być bezpieczny. Koniecznie więc wybierz preparat, którego jakość i bezpieczeństwo stosowania potwierdza stosowny certyfikat. Pamiętaj o tym, że wybierając odpowiedni nawóz mocznikowy, zapewnisz sobie efektywne i opłacalne nawożenie!

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *