Inwestycje w instalacje fotowoltaiczne stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne, a koszt montażu paneli staje się dla wielu Polaków przystępny. Nic dziwnego! Są one ekologiczne i pozwalają na generowanie znacznych oszczędności. Jakie jeszcze są korzyści z wytwarzania własnej energii słonecznej? Czy rozwiązanie to jest opłacalne również dla przedsiębiorstw czy gospodarstw rolniczych? Podpowiadamy w artykule!
Spis treści
Na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne?
Instalacja składa się z krzemowych paneli – przekształcają one światło słoneczne w dostępną do wykorzystania energię. Możemy za jej pomocą wytwarzać własny prąd czy ciepło. Aby działały one poprawnie potrzebny jest również falownik (przekształca on prąd stały w prąd zmienny) oraz system mocujący. Osadzenie instalacji możliwe jest na dachu (jest to zdecydowanie najpopularniejsza tego rodzaju opcja) lub na gruncie. Niezwykle ważne jest aby sprawdzić, czy wybrana firma pozwala na podłączenie instalacji do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać – chociażby nocami, zimą czy w bardzo pochmurne dni.
Instalacja PV w gospodarstwie rolniczym
Mało jeszcze popularnym, a niezwykle korzystnym rozwiązaniem jest fotowoltaika dla rolników. Współczesne gospodarstwa nierzadko są bardzo zautomatyzowane – wiąże się to zarówno z poprawą efektywności i komfortu, zwiększeniem produkcji, ale również z dużo większym wykorzystaniem prądu. Panele fotowoltaiczne są jednorazową inwestycją, która rozwiąże problem nadmiernych kosztów za energię elektryczną. Dodatkową zachętą mogą okazać się dofinansowania, ulgi inwestycyjne i obniżenie podatku rolnego.
Fotowoltaika dla firm
Wolna przestrzeń na dachu czy gruncie jest doskonałym miejscem pod budowę systemów fotowoltaicznych, które pozwolą na zwiększenie rentowności działalności. Montaż paneli jest niezwykle korzystny także dla film. Warto w tym miejscu wspomnieć o pakiecie prosumenckim, dzięki któremu przedsiębiorcy produkujący energię mają możliwość rozliczania nadwyżek w korzystnym systemie opustów. Umożliwia to magazynowanie nadwyżek energii w sieci elektroenergetycznej, a następnie odbiór ich w razie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego. Co więcej, nie trzeba obawiać się zniszczeń czy nierentowności inwestycji – profesjonalnie wykonany przed montażem audyt fotowoltaiczny uwzględnia specyfikę firmy i miesięczne wykorzystanie prądu, dzięki czemu czas zwrotu zainwestowanych środków jest możliwie dokładnie określony. Dowiedz się więcej tutaj: https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-firm/.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zajmującej się montażem instalacji?
Profesjonalna firma zapewnia między innymi:
- indywidualne podejście do każdego klienta,
- bezpłatny projekt instalacji fotowoltaicznej zawierający wizualizację rozmieszczenia modułów, prognozę rocznego uzysku energii elektrycznej oraz szacowaną stopę zwrotu z inwestycji,
- pomoc w pozyskaniu dofinansowaniu czy też doborze najlepszej opcji finansowania,
- sprawną realizację budowy systemu opartego wyłącznie na komponentach wysokiej jakości,
- obsługę posprzedażową.
Gdzie sprawdzą się panele fotowoltaiczne? Podsumowanie
Montaż paneli wiąże się z licznymi korzyściami. Wymienić można tu na pewno uzyskanie niezależności energetycznej – oprócz tego, że podwyżki cen prądu nie będą nas dłużej dotyczyć, to jeszcze jakiekolwiek awarie czy przerwy w dostawach prądu nie odbiją się na naszej pracy i komforcie. Warto również wspomnieć, że pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych jest najbezpieczniejsze dla środowiska i całkowicie ekologiczne. Panele są bezpieczne oraz bezobsługowe – zapewniają nawet 25-30 lat bezawaryjnego działania, a pełna automatyzacja pomaga w oszczędzaniu zarówno czasu, jak i energii.
Źródło: Artykuł sponsorowany