Fito oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia czy szambo – co wybrać?

Jedną z kwestii, nad którą trzeba dobrze się zastanowić podczas budowy domu, jest organizacja odprowadzania ścieków. Możliwości jest kilka, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Do najpopularniejszych rozwiązań należą instalacja oczyszczalni śmieci oraz instalacja szamba. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Jak odprowadzać ścieki?

Zasadniczo istnieją trzy rozwiązania w kwestii odprowadzania ścieków:

  • podłączenie do sieci kanalizacyjnej,
  • instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków,
  • instalacja szamba.

Jeżeli w pobliżu znajduje się sieć kanalizacyjna, istnieje obowiązek podłączenia do niej instalacji domowej. Jednak często sieć znajduje się w zbyt dużej odległości, aby było to możliwe. Innym razem może to być wykonalne, jednak okazuje się nieopłacalne ze względu na konieczność montażu systemu pompowania wody, ze względu na stosunkowo dużą odległość domu od sieci. W takich przypadkach opcjami do wyboru pozostają przydomowe oczyszczalnie ścieków i szamba.

Szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków – koszty

Wiele osób decyduje się na szambo ze względu na niższy koszt montażu. Rzeczywiście w tym przypadku trzeba wydać co najwyżej kilka tysięcy złotych. Natomiast przydomowe oczyszczalnie ścieków generują nieco wyższy koszt w zakresie montażu. W zależności od konkretnego rozwiązania może on być wyższy o kilkadziesiąt procent lub nawet kilkukrotnie. Ostatecznie jednak przydomowe oczyszczalnie ścieków okazują się zwykle bardziej opłacalne. Wynika to z faktu, że ich eksploatacja jest niemal darmowa. Oczyszczalnie trzeba opróżniać co najwyżej raz w roku i nie generuje to wysokich kosztów. Natomiast szambo powinno się opróżniać co najmniej raz w miesiącu. Procedura generuje koszt rzędu 300-400 zł.

Sprawdź, co to jest deratyzacja

Przydomowe oczyszczalnie ścieków jako rozwiązanie wygodne i ekologiczne

Poza kosztami warto wziąć pod uwagę również inne czynniki. Przydomowe oczyszczalnie są bezpieczne dla zdrowia i nie stanowią źródła przykrych zapachów. Niestety nie można tego powiedzieć o szambach. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ ryzyko przedostania się szkodliwych zanieczyszczeń do gleby praktycznie nie istnieje. Zagrożenie takie natomiast ma miejsce w przypadku szamba.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *