Katar to bardzo uciążliwy objaw zazwyczaj związany z przeziębieniem organizmu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po krople do nosa na katar, które w swoich składach mają składniki pozwalające przywrócić komfort oddychania. Co zawierają takie preparaty, jak działają oraz w jaki sposób należy je stosować?
Spis treści
Co zawierają krople do nosa na katar?
Skład takich farmaceutyków może różnić się w zależności od preparatu. Generalnie jednak krople do nosa na katar to bardzo często substancja, jaką jest chlorowodorek ksylometazoliny, która powinna być stosowana nie dłużej, niż przez 5 do maksymalnie 10 dni. Dłuższa aplikacja może bowiem skutkować tym, że śluzówka „przyzwyczai” się do takiej substancji, co doprowadzi do stanu zapalnego.
Krople do nosa na katar to także oksymetazolina. Doprowadza ona do zwężenia naczyń krwionośnych, a także zmniejsza wysięk i obrzęk błony śluzowej nosa. Jej działanie jest jednak silniejsze, dlatego ponownie bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń producenta lub lekarza.
W aptekach dostępne są dodatkowo krople do nosa na katar ze sterydami, przy czym dostępne są one tylko na receptę. Sprawdzają się bowiem w przypadku pacjentów, którzy borykają się z alergicznym nieżytem. Skąd jednak konieczność recepty? Wynika to z faktu, że w niewielkim stopniu składniki w nich zawarte trafiają do krwioobiegu. Długotrwałe stosowanie nie jest więc zalecane.
Jak stosować krople do nosa na katar?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wiele substancji ma silne działanie lub też okazuje się ono być negatywne w przypadku dłuższej aplikacji. Z tego też powodu tak ważne jest to, aby takie preparaty stosować zawsze wedle zaleceń producenta lub lekarza. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku środków bez recepty, które często kupujemy samodzielnie i bez wcześniejszej konsultacji medycznej. W przypadku kataru przedłużającego się warto także skonsultować się z lekarzem. Jego podłoże może być bowiem poważniejsze, aniżeli objaw związany z przeziębieniem.
Jakie są inne sposoby na katar?
Apteczne krople do nosa na katar to tylko jedna z metod postępowania. Zdecydowanie warto zdecydować się również na inne metody walki z objawem, które określane są jako „domowe”. Przykładem są inhalacje z udziałem ziół oraz olejków eterycznych, które świetnie nawilżają błony śluzowe, a także udrażniają. Jakie olejki sprawdzą się najlepiej? Specjaliści polecają zwłaszcza eukaliptusowy, sosnowy, a także z drzewa herbacianego, trzeba jednak stosować je w sposób bezpieczny i rozważny, aby nie ryzykować uszkodzenia błon śluzowych.
Inną metodą jest irygacja z zastosowaniem roztworu soli fizjologicznej. Taki roztwór można przygotować w pełni samodzielnie: wystarczy rozpuścić w ciepłej wodzie około 0,9 grama kuchennej soli. Następnie wykonuje się już samą irygację, która przebiega w następujący sposób:
- Wykonany roztwór umieszcza się w czystej strzykawce.
- Wraz z pochyloną głową wstrzykuje się roztwór do jednej z dziurek, jednocześnie oddychając przy pomocy ust.
- Bardzo delikatnie wydmuchuje nos.
- Powtarza zabieg w drugiej dziurce.
Warto zaznaczyć, że takie wypłukanie nie tylko pozwala udrożnić nos. Dodatkowo oczyszcza go z drobnoustrojów, co w czasie kataru oraz przeziębienia jest niezwykle istotne.
Jak widać krople do nosa na katar to niejedyny sposób walki z objawem. Warto skorzystać bowiem również z szeregu domowych metod, które są naprawdę łatwe do wdrożenia i często nic nie kosztują. Jeśli natomiast katar trwa przez długi czas, to koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie metody leczenia.
Źródło: Artykuł sponsorowany