Kalie kwitnące na biało. Czasami na ich liściach pojawiają się krople, tzw. łzy

Dlaczego kalia płacze? Co oznaczają krople na liściach rośliny?

Kalie to piękne rośliny, które chętnie ustawiamy w mieszkaniach. Zdobią nasze domy liśćmi, a przede wszystkim cudownymi kwiatami. Zdarza się jednak, że kalie “płaczą”, a na ich liściach pojawią się krople przypominające łzy. Dlaczego kalie płaczą i czy łzy kalii są niebezpieczne dla rośliny?

Co oznaczają krople na liściach kalii?

Łzy u kalii, znanej również jako zantedeschia lub kalla, nie są prawdziwym płaczem w ludzkim rozumieniu. Kalia może wydawać się, jakby “płakała”, gdy na jej liściach pojawiają się krople wody. Zjawisko to nazywane jest gutacją i jest naturalnym procesem, który zachodzi u wielu roślin. Gutacja polega na wydalaniu przez roślinę nadmiaru wody przez specjalne pory (hydratody) znajdujące się na brzegach lub końcach liści. Krople wody na liściach kalii mogą pojawić się zwłaszcza w nocy, gdy roślina nie przeprowadza fotosyntezy, a wilgotność powietrza jest wysoka.

Sprawdź: Jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Dlaczego kalia płacze? Przyczyny gutacji u kalii

Nadmiar wody. Najczęstszą przyczyną gutacji jest nadmierne podlewanie rośliny. Gleba, w której rośnie kalia, musi być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Podlewanie rośliny zbyt często lub zbyt obficie może doprowadzić do gromadzenia się nadmiaru wody w jej tkankach.

Wysoka wilgotność powietrza. Gutacja może również wystąpić, gdy wilgotność powietrza jest wysoka. W takich warunkach roślina ma utrudnioną transpirację, czyli parowanie wody z powierzchni liści. W rezultacie nadmiar wody jest wydalany przez hydratody.

Niska temperatura. Gutacja może być również obserwowana w nocy, gdy temperatura spada. W takich warunkach transpiracja również jest utrudniona, co prowadzi do gromadzenia się nadmiaru wody w tkankach rośliny.

Dlaczego kalia płacze? Krople wody na liściach, czyli gutacja kalii
Dlaczego kalia płacze? Krople wody na liściach, czyli gutacja kalii / Fot. Canva.com

Czy gutacja jest szkodliwa?

Gutacja nie jest szkodliwa dla rośliny i nie wymaga interwencji. To zjawisko jest normalne i nie stanowi zagrożenia. Jeśli jednak obserwujemy gutację u kalii regularnie, może to oznaczać, że należy zmienić sposób jej pielęgnacji kalii.

Sprawdź: drzewo liczi w domu

Jak zapobiegać pojawianiu się kropel na liściach kalii? 

Oto kilka sposobów na zapobieganie gutacji u kalli, dzięki którym zjawisko powinno ustąpić:

  • Podlewamy roślinę umiarkowanie, upewniając się, że gleba jest stale lekko wilgotna, ale nie mokra.
  • Unikamy podlewania rośliny wieczorem, gdy temperatura spada.
  • Doniczka, w której rośnie kalia, ma otwory drenażowe, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypływać.
  • Umieszczamy roślinę w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *