Dom jednorodzinny - jak oszczędzać wodę w domu jednorodzinnym?

Jak oszczędzać wodę w domu jednorodzinnym? Sprawdź nasze propozycje

Stale rosnące ceny najważniejszych mediów skłaniają coraz to większą liczbę osób do poczynienia pewnych oszczędności. Jednym ze sposobów ograniczenia wysokości rachunków jest zmniejszenie zużycia wody. Oprócz korzyści finansowych, takie działanie jest również wyrazem troski o środowisko naturalne i ekosystemy wodne. Jak zatem oszczędzać tę cenną ciecz podczas bieżącej eksploatacji domu jednorodzinnego?

Oszczędzanie wody w łazience

Podstawowym sposobem ograniczenia zużycia wody w łazience jest rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica. Napełniając wannę marnujemy około 170 litrów, natomiast myjąc się pod prysznicem – wykorzystujemy jedynie w granicach 40 litrów. Wyrobimy w sobie nawyk zakręcania kranu podczas mycia zębów oraz uruchamiania pralki dopiero w chwili, gdy jej bęben jest w pełni załadowany. Kolejnym krokiem w celu zaoszczędzenia wody jest naprawa cieknących kranów. W ciągu roku regularnie kapiące krople potrafią wygenerować straty wynoszące nawet kilka tysięcy litrów. Przeglądając projekty domów, zwróćmy również uwagę na koncepcje, w których kuchnia, łazienka czy kotłownia znajdują się możliwie blisko siebie. Wybierając taki plan z oferty MURATORA, możemy wyeliminować niepotrzebne marnowanie płynu w oczekiwaniu, aż ciepła woda dotrze do nas z bojlera zlokalizowanego w odległym zakątku budynku.

Zmniejszenie zużycia wody w kuchni

Miejsce, w którym możliwe jest zaoszczędzenie sporych ilości wody to kuchnia. W celu zmniejszenia zużycia warto między innymi wyposażyć się w zmywarkę. Takie urządzenie potrzebuje około cztery razy mniej wody na wymycie takiej samej ilości naczyń niż w przypadku, gdy zmywali byśmy je ręcznie. Co więcej, nowoczesne projekty domu zazwyczaj uwzględniają jego montaż w pomieszczeniu kuchennym – stąd nie musimy obawiać się, że zabraknie nam na nią miejsca. Pamiętajmy, by zmywarkę uruchamiać dopiero w momencie, gdy jest całkowicie zapełniona. W kuchni powinniśmy zastosować również perlator, czyli nakładkę na kran napowietrzającą wodę i umożliwiającą zmniejszenie jej zużycia nawet o połowę. W naszym domu segregujemy śmieci? W takiej sytuacji zrezygnujmy z mycia opakowań przeznaczonych do recyklingu. Są one każdorazowo czyszczone w zakładzie przetwarzania, a ich samodzielne płukanie prowadzi do niepotrzebnego marnowania wody.

Oszczędzanie wody w ogrodzie

Znaczne ilości wody możemy zaoszczędzić także podczas pielęgnacji ogrodu. Godne polecenia będzie zbieranie deszczówki i wykorzystywanie jej do podlewania roślin. Starajmy się nawadniać kwiaty i krzewy wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy płyn nie odparowuje zbyt szybko, a w konsekwencji – rośliny nie potrzebują go tak dużo. Przemyślmy możliwość montażu automatycznych systemów do podlewania, które precyzyjnie dozują wodę, minimalizując jej pobór. Wykorzystujmy także deszczówkę do mycia samochodu, powierzchni tarasu, mebli ogrodowych czy kostki brukowej, co pozwoli nam ograniczyć zużycie wody z sieci.

Oszczędzanie wody to działanie, które możemy rozpocząć już w momencie wyboru projektu domu ze strony https://projekty.muratordom.pl Wystarczy, że wybierzemy koncepcję, w której pomieszczenia z punktami poboru wody znajdują się blisko siebie oraz zadbamy o montaż urządzeń i rozwiązań minimalizujących zużycie cieczy. Wyrabiając w sobie przy tym kilka przydatnych nawyków kompleksowo ograniczymy marnowanie wody, ciesząc się mniejszymi rachunkami za media oraz wspierając środowisko naturalne.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Tekst sponsorowany: Projekty domów MURATORA zgodnych z “Polskim Ładem”

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *