Oszczędzanie wody to w dzisiejszych czasach nie wybór, ale konieczność. Dzięki temu możemy pomóc powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Oszczędzanie wody możemy zacząć już teraz, ograniczając jej zużycie w domu. Oto 10 sposobów na oszczędzanie wody.
Spis treści
Świat na granicy wodnej katastrofy
Zasoby słodkiej wody na świecie kurczą się w zastraszającym tempie. ONZ prognozuje, że już najbliższe dziesięciolecie może przynieść kryzys w dostępie do wody pitnej. Według szacunków dostępność ta może spaść aż o 40%. Również w Polsce sytuacja z wodą nie jest kolorowa. Od 2015 roku w naszym kraju panuje susza hydrologiczna, którą dodatkowo pognębiają bezśnieżne zimy i upalne lata. Obniża się poziom wód w rzekach i zbiornikach wodnych oraz wód gruntowych. Dlatego już teraz musimy zacząć oszczędzać wodę! Możemy to robić na wiele sposobów i zacząć od własnego domu.
Dlaczego marnujemy wodę?
Naszym największym grzechem jest po prostu brak świadomości. Często marnujemy wodę “przypadkowo”, nie zdając sobie sprawy, że nasze zachowanie prowadzi do utraty tego naturalnego skarbu. Dlatego w walce o ochronę zasobów wodnych najważniejsza jest edukacja i uświadamianie ludziom jak łatwo mogą oszczędzać wodę.
Jak oszczędzać wodę?
Oszczędzanie wody możemy zacząć od zaraz — w kuchni, w łazience, w czasie sprzątania. Liczy się każda metoda. Poniżej prezentujemy 10 sposób oszczędzania wody, które możemy stosować w naszych domach i mieszkaniach, a które w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na komfort naszego życia! Dodatkowo, oszczędzając wodę zaoszczędzimy także sporo energii elektrycznej, co w sumie może wyraźnie obniżyć rachunki.
10 sposobów na oszczędzanie wody
- Baterie jednouchwytowe, słuchawka wodooszczędna i perlator — warto wymienić baterie w kuchni i łazience. Dzięki temu przy każdym “odkręceniu kurka” będziemy zużywać mniej wody.
- Mycie zębów i golenie. Myjąc zęby lub goląc się nie korzystajmy z bieżącej wody — nalejmy odpowiednią ilość do kubka lub miseczki.
- Prysznic zamiast pełnej wanny. Codzienną kąpiel w wannie zamieńmy na szybki prysznic.
- Mycie naczyń. Sprawdź, jak oszczędzać wodę przy zmywaniu naczyń.
- Mycie owoców i warzyw w misce. Świeże owoce i warzywa najlepiej wypłukać w misce, a pozostałą wodę ponownie wykorzystać, np. do podlewania kwiatów.
- Gotowanie wody na kawę lub herbatę. Do czajnika wlewamy tyle wody, ile potrzebujemy. Nie ma sensu gotowania 2 litrów wody do przygotowania kubka herbaty.
- Mycie podłogi i ponowne wykorzystanie wody. Wodę, która zostanie na po sprzątaniu, możemy wykorzystać do spłukania toalety.
- Pełna pralka i odpowiednia ilość środka piorącego. Robiąc pranie, zawsze wypełniajmy pralkę zgodnie z instrukcją. Używajmy również zalecaną ilość środka do prania. W ten sposób zaoszczędzimy wodę i prąd.
- Szczelne spłuczki. Warto sprawdzić, czy spłuczka w toalecie działa prawidłowo i nie wycieka z niej woda.
- Podlewanie roślin doniczkowych wodą z płukania warzyw lub deszczówką.