Oszczędne zmywanie naczyń - poukładane naczynia

Jak oszczędzać wodę przy zmywaniu naczyń bez zmywarki

Woda to skarb, o który musimy dbać. Dlatego coraz większą uwagę przywiązujemy do jej oszczędzania, kiedy to tylko możliwe. Mycie zębów, codzienna toaleta, pranie i zmywanie naczyń to czynności, przy których możemy zadbać o niemarnowanie wody. Poradzimy, jak oszczędzać wodę przy zmywaniu naczyń bez użycia zmywarki.

Oszczędzanie wody — konieczność, a nie wybór

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że Polska jest krajem o jednym z najmniejszych naturalnych zasobów wody w Europie. Woda powinna być naszym skarbem, który chronimy i o który dbamy. Dlatego tak ważne jest mądre gospodarowanie wodą. Jej oszczędzanie powinniśmy zacząć od siebie i od najmłodszych lat uczyć tego nasze dzieci. W Polsce, ale nie tylko, oszczędzanie wody jest koniecznością, a nie wyborem.

Sprawdź, jak oszczędzać wodę w domu

Jak oszczędzać wodę przy zmywaniu naczyń

Zmniejszenie zużycia wody możemy rozpocząć od najprostszych czynności, takich jak zmywanie naczyń. Producenci sprzętu AGD często starają się nas przekonać, że najbardziej oszczędnym sposobem zmywania jest użycie zmywarki, ale nie każdego stać na taki sprzęt lub po prostu nie potrzebuje dodatkowego urządzenia w domu. 

Naczynia w zlewie przygotowane do zmywania
Naczynia w zlewie przygotowane do zmywania / Fot. Canva.com

Czy można oszczędzać wodę, zmywając naczynia w zlewie? 

Oczywiście! Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikomu nie śniło się o zmywarkach, a naczynia jednak były czyste. Dodatkowo przy zmywaniu naczyń gospodynie dbały o ekologię i oszczędzały wodę oraz energię! Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, a oszczędne mycie naczyń zauważymy także w portfelu!

Oto 7 zasad oszczędnego mycia naczyń bez zmywarki

  1. Naczynia myjemy bezpośrednio po posiłku, aby nie zasychały na nich resztki
  2. Resztki jedzenia zgarniamy do kompostownika lub pojemnika na odpady bio
  3. Wszystkie brudne naczynia układamy w zlewie tak, aby jak najszybciej brać kolejne sztuki do umycia. 
  4. Zaschnięte talerze przed myciem należy zalać wodą, żeby je odmoczyć — szybciej usuniemy resztki jedzenia.
  5. Naczyń nie myjemy pod bieżącą wodą! Komorę zlewu napełniamy ciepłą wodą z niewielką ilością środka do mycia naczyń i myjemy naczynia. Im więcej płynu, tym więcej piany. Im więcej piany, tym więcej wody do płukania. Wymyte, ale nie opłukane talarze i kubki przekładamy do drugiej komory.
  6. Naczynia płuczemy w misce lub komorze zlewu wypełnionej ciepłą wodą.
  7. Baterię kuchenną warto wyposażyć w perlator — zmniejsza zużycie bieżącej wody mniej więcej o ok. 25 procent.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Oczywiście na środki do zmywania. Dobre płyny do zmywania mogą zaoszczędzić Ci wiele czasu. Skuteczne przeciwdziałanie brudowi to klucz do pozbycia się przypaleń, zabrudzeń i tłuszczu, który osadził się na naczyniach. Ten i inny asortyment znajdziesz na stronie voigt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *