Buty sportowe do biegania w kolorze niebieskim

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów?

Buty, a przede wszystkim te sportowe, często po dłuższym noszeniu po prostu… brzydko pachną. Na szczęście jest kilka sposobów rozwiązania tego problemu. Poradzimy, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów.

Dlaczego buty brzydko pachną?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Buty śmierdzą przez nasz pot i bakterie. Nosząc buty, zwłaszcza te sportowe lub trekkingowe, nasze stopy się pocą, a płyn wsiąka w wyściółkę buta, a także w nasze skarpetki. Tym samym  staje się pożywką dla bakterii i grzybów. Drobnoustroje rozkładają pot, a w wyniku tego procesu pojawia się nieprzyjemny zapach.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z butów?

Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z butów, najlepiej zapobiegać jego powstawaniu. W tym celu możemy kupić specjalne wkładki do butów (np. z węglem aktywnym) lub skarpetki. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie antyperspirantów i dezodorantów – do stóp i do obuwia.

Sprawdź, czym jest customizacja obuwia

Domowe sposoby na śmierdzące buty

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z butów. Oto nasz porady na śmierdzące buty:

  1. Soda oczyszczona – do butów wsypujemy 2 – 3 łyżeczki sody oczyszczonej i zostawiamy na kilka godzi. Soda zabija bakterie i grzyby.
  2. Alkohol etylowy – waciki nasączamy alkoholem i wkładamy do butów. Pozostawiamy w środku, aż alkohol wyparuje. Jak wiadomo, alkohol to środek dezynfekujący.
  3. Ocet – mieszamy ocet z wodą z proporcji 1:1 i takim roztworem przecieramy wnętrze butów.
  4. Kwasek cytrynowy z solą – przygotowujemy roztwór wodny kwasku cytrynowego z dodatkiem soli i tym płynem przecieramy wnętrze buta. Kwasek i sól pomogą w usunięciu bakterii i grzybów.
  5. Zamrażanie – buty możemy zapakować w foliowe worki i na kilkanaście godzin umieścić w zamrażalniku. Niska temperatura zniszczy drobnoustroje powodujące brzydki zapach.
  6. Pranie w pralce – buty możemy także wyprać w pralce. Trzeba pamiętać, aby do bębna zawsze składać je razem z innymi rzeczami np. ręcznikiem lub bluzą, aby nie uszkodziły urządzenia. Ważne! Nie wszystkie buty można prać w pralce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *