Plama z czerwonego wina na ubraniu

Jak pozbyć się uciążliwych plam z ubrań?

Czerwone wino, kawa, owoce, warzywa, czekolada i tłuste jedzenie. Wszystko to smakuje pysznie, ale  jest problematyczne, gdy kawałek lub kropla spadną na nasze ubranie.  Niestety w wielu przypadkach nawet na wypranej tkaninie pozostaje widoczna plama. Z pomocą przychodzą domowe sposoby i najlepsze dostępne detergenty, dzięki którym plamy nie będą już utrapieniem! Poznaj przydatne wskazówki przy wywabianiu różnego rodzaju zabrudzeń.

Plamy po kawie i czekoladzie – jak je usunąć?

Kubek pobudzającej kawy i kawałek czekolady to chwila przyjemności w ciągu dnia. Niestety, przez nieuwagę bardzo łatwo jest wylać na siebie ten pyszny płyn, a kawałek czekolady może niezauważenie spaść w zagniecenie naszego ubrania. Bez obaw, ubranie da się wyczyścić, nawet jeśli jest to biała bluzka. W przypadku plam z kawy najlepiej nie czekać aż zaschnie. Jeśli jest to możliwe, od razu posyp plamę solą i spłucz ją pod wodą. Następnie posmaruj ją środkiem piorącym i zetrzyj szmatką namoczoną gorącej wodzie. Jeśli plama jest już zaschnięta, zwilż szmatkę w gorącej wodzie z dodatkiem amoniaku i przetrzyj zabrudzenie, a następnie wypierz w mydlanej wodzie. Ekspert ze sklepu internetowego z detergentami z Niemiec euro-drogeria.pl podpowiada:

„Plamy  z czekolady to utrapienie każdego rodzica małego dziecka. Wystarczy popsikać pobrudzone miejsce dobrym odplamiaczem, a następnie normalnie wyprać. Dla osób, które wolą domowe sposoby, polecamy zamoczenie tkaniny w mleku, a następnie wypranie jej w wodzie z mydłem”.

Jak pozbyć się tłustych plam z ubrań?

Podczas przygotowywania obiadu nie trudno jest pochlapać się tłuszczem, o czym wie każdy, kto choć raz przygotowywał posiłek. Co zrobić gdy tłuszcz wsiąkł w spodnie lub bluzkę? Jeśli zauważysz tłustą plamę – nie zwlekaj. Od razu przetrzyj ją szmatką. Później wrzuć materiał do miski wypełnionej gorącą wodą z proszkiem do prania lub płynem do płukania. Postaw na sprawdzone, skuteczne detergenty np. marki Cocolino, Vizir, Lenor, czy Bryza. Po przepraniu w ten sposób tkaniny ręcznie wypierz ją jeszcze raz mechanicznie w pralce. Jeśli tkanina jest delikatna, można ją pokryć pudrem dla niemowląt. Puder wchłonie tłustą plamę, a następnie możesz wyprać materiał na odpowiednim delikatnym programie swojej pralki.

Czy da się wyczyścić plamę z czerwonego wina?  

Chociaż często słyszy się, że plamy po czerwonym winie nie da się wywabić, nie jest to prawda. Wystarczy znać sposób. Jeśli jest to świeża plama, nadmiar wina z obrusu lub ubrania odsącz ścierką. Następnie wypłucz materiał w zimnej wodzie i potrzyj delikatnie zabrudzone miejsce. Teraz wystarczy tradycyjnie wyprać zabrudzoną tkaninę. Sprawa jest trudniejsza, gdy plama po winie jest już zaschnięta. Potrzebna będzie miska zimnej wody oraz proszek do prania (1 łyżka). Ubranie zamoczone w tym roztworze pozostaw na minimum godzinę. Po tym czasie spróbuj delikatnie pocierać brudne miejsce ręką lub przy użyciu szczoteczki. Po wypłukaniu w zimnej wodzie wypierz tkaninę w pralce przy użyciu detergentów. I gotowe!  Postępuj tak samo w przypadku plam krwi.

Plamy z owoców i warzyw

Istnieją różne sposoby na usuwanie zabrudzeń z owoców i warzyw w zależności od tego, z jakim jedzeniem mamy do czynienia. Ten patent przyda się szczególnie mamom malutkich dzieci. Zabrudzenia po czerwonych owocach np. malinach, truskawkach, czy porzeczkach można usunąć za pomocą soli. Plamę należy pocierać do momentu, aż sól będzie biała. W następnej kolejności materiał trzeba wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć płynnym detergentem. Ostatnim krokiem jest pranie w gorącej wodzie.  Z kolei jeśli plama pochodzi z marchewki, pod żadnym pozorem nie wolno wkładać jej do gorącej wody! Jest to najtrudniejszy rodzaj plam do usunięcia, a wysoka temperatura utrwali zabrudzenie. Materiał z marchewkową plamą należy zaprać w zimnej wodzie z mydłem i pozostawić do wyschnięcia na słońcu.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Jeden komentarz

  1. Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *