Filiżanka czarnej kawy

Jak usunąć plamę z kawy? Sprawdzone sposoby

Kawa to napój bogów, jest pyszna, aromatyczna, ma przepiękną głęboką barwę, ale niestety pozostawia trudne do usunięcia plamy. Co zrobić gdy na ulubioną bluzkę lub biały obrus wylejesz kawę? Mamy na to sposób! Poradzimy, jak usunąć plamę z kawy domowymi sposobami oraz środkami ze sklepu.

Jak usunąć plamę z kawy domowymi metodami

Plamy z kawy możemy usuwać bez stosowania zbędnej chemii, szczególnie gdy zabrudzeniu uległy delikatne tkaniny. Aby uniknąć plamy warto polać zabrudzone miejsce gazowaną wodą, od razu po wylaniu kawy. Można też od razu posypać je zwykłą solą kuchenną. 

Jeżeli to nie pomoże mamy kilka sposobów na pozbycie się zabrudzeń. Oto sprawdzone domowe metody usuwania plam z kawy z białych materiałów

Szare mydło na plamę z kawy

Bezpośrednio na plamę z kawy nakładamy szare mydło rozrobione z wodą i pocieramy aż plama zniknie. Po wywabieniu plamy obrus lub ubranie pierzeemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Ocet z wodą

1 łyżeczka octu mieszamy z 1 l wody i takim roztworem namaczmy plamę. Czekamy aż zniknie, a następnie materiał pierzemy.

Usuwanie plamy z kawy kwaskiem cytrynowym

Plamę z kawy posypujemy kwaskiem cytrynowym i delikatnie skrapiamy wodą, a następnie pozostawiamy na plamie na całą noc. Rano tkaninę pierzemy zgodnie z zaleceniami.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Sodę oczyszczoną i proszek do pieczenia mieszamy z wody aż powstanie papka. Taką miksturę nakładamy na plamę i zostawiamy na kilka godzin. Następnie materiał pierzemy.

Wybielająca pasta do zębów

Jak nic nie pomaga na plamę, możemy użyć wybielającej pasty do zębów (białej, bez dodatku węgla! Dość grubą warstwę pasty rozprowadzamy na zwilżonej plamie, wcieramy i pozostawiamy na kilka godzin. W razie potrzeby zabieg powtarzamy. Gdy plama zostanie wywabiona ubranie lub obrus pierzemy w pralce.

Usuwanie plam z kawy środkami chemicznymi

Nie wszyscy gustują w domowych sposobach wywabiania plam, dlatego w sprzedaży dostępnych jest wiele środków wybielających i odplamiaczy. Na plamy z kawy warto wypróbować gotowe produkty do kolorów (np. Vanish lub Oxy). Jeżeli zabrudzeniu uległa biała tkanina możemy wykorzystać wybielacze (np. Ace, Domestos) lub pastę BHP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *