Materac, dywan, tapicerowane krzesło lub fotel? Również te przedmioty możemy przypadkowo zabrudzić krwią. Jak usunąć te trudne zabrudzenia? Oto kilka sprawdzonych sposobów na usuwanie plam z zaschniętej krwi z dywanów, materacy i tapicerowanych mebli z użyciem środków z kuchennej szafki.
Spis treści
Jak usunąć plamy z zaschniętej krwi z dywanu?
Usuwanie zaschniętej krwi z dywanu lub wykładziny zaczynamy od dokładnego, wielokrotnego odkurzenia zabrudzonego miejsca. Dzięki temu usuniemy drobinki suchej krwi. Następnie zwilżamy plamę szmatką lub gąbką z ciepłą wodą. Teraz przygotowujemy pastę z sody oczyszczonej i wody i nakładamy ją na plamę. Pozostawiamy na 5 do 10 minut. Pastę z sody spryskujemy białym octem spirytusowym i zastawiamy do wytworzenia się bąbelków. Teraz usuwamy plamę za pomocą czystej, białej ściereczki. Jeżeli plama z krwi nie zniknie przy pierwszym podejściu, powtarzamy zabieg do skutku.
W przypadku jasnych dywanów możemy spróbować potraktować plamę z krwi wodą utlenioną, jednak trzeba pamiętać, że nadlenek wodoru może odbarwiać tkaniny.
Sprawdź, jak usunąć plamy z pomidorów
Jak usunąć plamę z krwi z materaca?
W przypadku materacy postępujemy podobnie jak z dywanami — również używamy sody oczyszczonej i octu. Zaschniętą krew dokładnie odkurzamy. Na plamę nakładamy pastę z sody oczyszczonej, wody i mydła w płynie i pozostawiamy ją do wyschnięcia. Suchą pastę dokładnie odkurzamy. Jeżeli krew pozostanie na materacu, przykładamy do niej ściereczkę nasączoną octem spirytusowym lub wodą utlenioną (w przypadku jasnych materacy) i pozostawiamy na 15 minut. Następnie osuszamy czystą ściereczką.
Jak usunąć zaschniętą krew z tapicerki?
Plamy z tapicerowanych mebli usuwamy analogicznie jak krew z materaca — zaczynamy od nałożenia pasty z sody i mydła oraz jej wysuszenia. A w razie konieczności traktujemy plamę octem lub wodą utlenioną.
Wskazówki dotyczące usuwania plam z krwi
- Cierpliwość jest kluczem do usunięcia zaschniętych plam krwi. W pierwszej kolejności warto wypróbować najprostsze techniki czyszczenia, a następnie w razie potrzeby stosować silniejsze środki chemiczne, które mogą uszkadzać tkaniny.
- Im szybciej usuniemy plamę z krwi, tym lepiej. Dzięki temu krew nie zwiąże się z włóknami materiału na stałe.
- Unikamy ciepłej wody! Jakiekolwiek ciepło utrwali plamę, uniemożliwiając jej usunięcie.
- Palmę usuwamy od zewnętrznych krawędzi do środka, aby przypadkowo nie rozprowadzić krwi na większej powierzchni.
- W przypadku trudnych plam krwi na dywanie lub tapicerce konieczne jest użycie enzymatycznego środka czyszczącego.