Przenośnik taśmowy w zakładzie przemysłowym

Jak są zbudowane transportery taśmowe?

Przenośniki taśmowe to urządzenia wyróżniające się prostą, a co za tym idzie niezawodną konstrukcją. Taki sprzęt znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle, ale nie tylko. Podstawą praktycznie każdego transportera taśmowego jest solidna rama. Jej wielkość i wygląd są uzależnione od konkretnego rodzaju transportera. Wszystkie ramy łączy solidna i wytrzymała konstrukcja. Z jakich jeszcze elementów są zbudowane transportery taśmowe przemysłowe?

Wytrzymała rama, taśma i napęd

Transportery taśmowe są wykorzystywane do efektywnego i bezpiecznego transportu różnego rodzaju materiałów, np. sypkich surowców. Transportowany materiał jest umieszczony na specjalnej taśmie wykonanej ze stosunkowo lekkiego, aczkolwiek bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego (np. PCV). Taśma wyróżnia się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, w tym przecięcia i przetarcia. Oznacza to możliwość transportowania różnego rodzaju materiałów bez ryzyka uszkodzenia.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem opisywanego urządzenia jest napęd. To właśnie od niego jest uzależniona prędkość np. transportowanych surowców. Rodzaj napędu definiuje także maksymalne i minimalne obciążenia taśmy roboczej w trakcie pracy sprzętu. Typ napędu jest uzależniony od konkretnego modelu urządzenia.

Transportery taśmowe przemysłowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

W zdecydowanej większości przypadków opisywany sprzęt jest montowany na stałe np. w zakładzie produkcyjnym. Aby cała konstrukcja była stabilna nawet w przypadku dużego obciążenia, rama musi być stabilnie przytwierdzona m.in. do posadzki. Przeważnie konstrukcja jest wyposażona w otwory montażowe umożliwiające przykręcenie transportera taśmowego do posadzki lub np. do ściany nośnej.

W zależności od transportowanego materiału, na taśmie mogą znajdować się dodatkowe elementy w postaci wypustek lub falban. Ich celem jest poprawienie wydajności lub bezpieczeństwa użytkowania urządzenia.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *