Dziewczyna relaksuje się w wygodnym fotelu typu uszak

Jak wybrać idealny fotel i zapewnić sobie relaks w mieszkaniu?

Czego nie może zabraknąć w mieszkaniu, aby żyć komfortowo? Na pewno jest to miejsce wytchnienia i relaksu. W takim miejscu powinno znaleźć się wygodne siedzisko. Taką funkcję z pewnością spełni odpowiedni fotel. Jak zatem wybrać fotel idealny? 

Dlaczego warto zainwestować w fotel?

Z wielu badań przeprowadzanych w Europie wynika, że osoby starsze, po 60. roku życia  spędzają średnio 10 lub więcej godzin dziennie w pozycji siedzącej. Również osoby młodsze siedzą przez kilka godzin w ciągu dnia. To znaczy, że wybór właściwego mebla do siedzenia ma znaczenie. Ważny jest jego wygląd, a także perfekcyjne dopasowanie do potrzeb osoby, która będzie z niego korzystać.

Jak wybrać fotel idealny?

Wybór wygodnego fotela zależy od wielu czynników, obejmując zarówno jego styl jak i wygląd, który powinien być dopasowany do naszego wnętrza, a także funkcjonalność i komfort użytkowania. Oczywiście liczy się także cena, która musi mieścić się w naszym budżecie.

Oto kilka cech, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze fotela

Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, kupując fotel. Zastosowanie tych wskazówek pozwoli Ci wybrać fotel, który nie tylko pasuje do Twojego stylu życia, ale także zapewnia optymalny komfort.

Komfort siedzenia 

Fotel powinien zapewniać wsparcie dla kręgosłupa i odpowiednią pozycję siedzenia. Ciało i uda powinny znajdować się w pozycji litery L, a stopy powinny sięgać do podłogi bez wywierania na nią zbyt dużego nacisku. Siedzisko nie powinno być położone zbyt nisko. Modne ostatnio niskie i miękkie fotele, w które się przyjemnie zapada, nie są dobre dla kręgosłupa! Fotel powinie też mieć odpowiednią szerokość taką, aby nie czuć ucisku po bokach. 

Warto, aby fotel miał podłokietniki, które ułatwią siadanie i wstawanie oraz będą wsparciem dla rąk podczas siedzenia. 

Wygodny fotel typu uszak z podłokietnikami
Wygodny fotel typu uszak z podłokietnikami / Fot. Canva.com

Obicie fotela – materiał i kolor

Materiał, z którego wykonane jest obicie fotela, powinien był łatwy do czyszczenia i nie powodować alergii. Skóra jest elegancka i łatwa do czyszczenia, podczas gdy tkaniny mogą dodawać przytulności, jednak łatwiej ulegają zabrudzeniu. Ważny również jest kolor obicia. Neutralne odcienie są bezpiecznym wyborem, ale odważne kolory mogą dodać wnętrzu unikatowego charakteru.

Rozmiar i proporcje mebla 

Ważne jest, żeby fotel pasował do rozmiaru pomieszczenia – unikamy zbyt obszernych lub zbyt małych modeli. Proporcje powinny być zharmonizowane z resztą mebli. Dopasowujemy styl fotela do reszty wnętrza.

Testowanie mebla 

Przed zakupem należy koniecznie wypróbować fotel. Sprawdzamy, czy jest wygodny, czy oparcie i siedzisko są odpowiednie dla twojej sylwetki.

Na jakie modele warto zwrócić uwagę?

Fotel typu uszak to model bardzo popularny. Wysoki zagłówek daje solidne oparcie głowie i odcinkowi szyjnemu. Lekkie odchylenie do tylu sprawia, że całe plecy się relaksują, a kręgosłup wypoczywa. Ma też wygodne podłokietniki.

Fotel bujany pomaga zwalczać artretyzm i ból pleców, gdyż zwiększa przepływ krwi w organizmie. Na dodatek uspokaja i szybko relaksuje, dlatego fotele bujane są polecane nerwusom.

Fotel z podnóżkiem, dzięki uniesieniu nóg w czasie siedzenia, pomaga usprawnić krążenie w dolnych częściach ciała i zapobiega obrzękom. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia żylaków i zakrzepów. Taki fotel to świetny sposób na chwilę relaksu w domowym zaciszu.  

Mama z dzieckiem w wygodnym fotelu z podnóżkiem
Mama z dzieckiem w wygodnym fotelu z podnóżkiem / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *