Jak wyczyścić biżuterię z diamentami?

Pierścionek z diamentem lub brylantem, szczególnie ten podarowany jako pierścionek zaręczynowy, to szczególna biżuteria. Pomimo, iż diament to najtwardszy kamień na świecie, to biżuteria z tym klejnotem również może się zniszczyć, uszkodzić, a przede wszystkim zabrudzić. Dlatego regularna pielęgnacja i czyszczenie takiej biżuterii jest niezbędna, aby przez wiele lat mogła nas swoim pięknem. Poradzimy, jak czyścić biżuterię z diamentami, aby zachowała swój blask na dłużej.

Niestety nie wszystkie środki, do których mamy dostęp w domu nadają się do czyszczenia biżuterii, a zwłaszcza pierścionków zaręczynowych z diamentami, które często zdobione są rodowanym złotem. Przy tego rodzaju biżuterii zdecydowanie nie sprawdzą się silne detergenty, wybielacze, silne kwasy lub zasady ani gruboziarniste polerki. To wszystko może uszkodzić, odbarwić lub zniszczyć kamienie szlachetne oraz złoto i rodowanie.

Jak wyczyścić biżuterię z diamentami?

Do czyszczenia biżuterii z diamentami warto użyć odrobiny delikatnego mydła w płynie rozpuszczonego w ciepłej wodzie lub płynu do mycia naczyń. Następnie w takim roztworze umieszczamy brylantową biżuterię. Delikatnie czyścimy ozdoby miękką szczoteczką do zębów, a następnie płuczemy je pod bieżącą wodą. Wymyte przedmioty pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia na ręczniku bawełnianym lub papierowym. Pamiętajmy, by przed biżuterię płukać w miseczce lub przed płukaniem zamknąć odpływ umywalki, aby żaden z naszych skarbów do niego nie wpadł.

Biżuterię można też czyścić w roztworze amoniaku, jednak trzeba zachować szczególną ostrożność. Do czyszczenia biżuterii stosuje się roztwór wody i amoniaku w proporcji 1 część amoniaku na 6 części letniej wody. W takim roztworze na 10 minut zanurzamy zabrudzoną biżuterię, a następnie czyścimy miękką szczoteczką do zębów. Na koniec ozdoby polerujemy miękką, bawełnianą ściereczkę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Pamiętajmy także, by przed użyciem amoniaku założyć na dłonie rękawiczki ochronne.

Najbezpieczniejszą metodą czyszczenia biżuterii jest użycie specjalnej ściereczki oraz płynu, które można nabyć w salonach jubilerskich oraz w sklepach internetowych. Te produkty pozwolą łatwo i szybko odświeżyć zabrudzone błyskotki.

Co robić, by biżuteria zachowała blask na dłużej 

By nasze ozdoby zachowały swój blask jak najdłużej, zawsze ściągajmy pierścionki przed myciem rąk. Nie należy brać kąpieli w ozdobach ponieważ osad z mydła i wody może sprawić, że stanie się ona matowa. Unikajmy także kontaktu naszych ozdób z perfumami i zawsze zakładajmy ją na końcu już po nałożeniu makijażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *