Jak wybrać pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy to symbol miłości, który jest prawie ostatnim krokiem przed wypowiedzeniem sakramentalnego “tak”. Pierścionek zaręczynowy jest tak samo ważny dla mężczyzny, który go wybiera jak i dla wybranej kobiety, która będzie go nosić. Możliwości wyboru pierścionka są praktycznie nieograniczone – kruszec, kamienie, styl, wielkość. Jak wybrać pierścionek zaręczynowy, aby wszyscy byli szczęśliwi, a biżuteria wzbudzała ciepłe uczucia przez długie lata?

Pierścionki zaręczynowe z brylantem

Klasyczny, znany z filmów, pierścionek zaręczynowy to model z jednym kamieniem, diamentem lub brylantem, osadzonym w subtelnym koszyczku, tzw. chaton. Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego z brylantem sięga XV wieku, kiedy austriacki arcyksiążę Maksymilian podarował swojej wybrance serca – Marii Burgundzkiej pierścionek ozdobiony diamentami ułożonymi w literę M.

Nie każdy jednak musi lubić i stawiać na klasyczne rozwiązania. Z powodzeniem można zdecydować się na modne ostatnio pierścionki w formie kwiatowej, czyli tzw. markizy z jednym barwnym klejnotem osadzonym centralnie (np. szafirem, szmaragdem lub rubinem) otoczonym drobnymi diamentami lub brylantami. Taki pierścionek otrzymała m.in. księżna Kate. Alternatywą dla klasycznych wzorów będzie model Dubaj, czyli pierścionki wykonane z przeplatających się obrączek, zdobionych drobnymi diamentami, często wykonane ze złota w różnych kolorach.

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy

Nie ma mężczyzny, który byłby dobry w kupowaniu pierścionków, bo jest to po prostu niemożliwe. Jednak dzięki kilku sprawdzonym trikom można wybrać ten taki model, który zakochani uznają za najpiękniejszy pierścionek zaręczynowy na świecie.

Obserwacja: koniecznie trzeba zwrócić uwagę na pierścionek, który ukochana nosi najczęściej, o który najbardziej dba lub który lubi pokazać koleżankom. Jeśli jest taki pierścionek, należy uważnie go obejrzeć i zapamiętać:

  • czy jest z jednym kamieniem czy z wieloma,
  • w jakim kamienie są kolorze,
  • czy kamienie są małe czy duże,
  • czy pierścionek jest delikatny, wąski czy szeroki i okazały.

Wspólne zakupy: wspólne wyjście na miasto lub do galerii i niejako przy okazji wizyta w salonie jubilerskim, wspólne wybieranie innego pierścionka to gwarancja, że ten jedyny będzie w odpowiednim stylu i będzie miał odpowiedni rozmiar,

Rada teściowej: mamusia nie musi być ekspertem w dziedzinie jubilerstwa, ale prawdopodobnie dobrze wie co podoba się córce. Każda rada może bardzo przydać się podczas przeglądania oferty w salonie jubilerskim. Tu jednak warto zachować ostrożność, bo gusta matek i córek mogą się różnić.

Posiadając taką wiedzę można udać się do jubilera, przedstawić swoje oczekiwania i poprosić o poradę lub odwiedzić sklep internetowy. Przed zakupami warto jednak poświęcić kilka chwil, aby zapoznać się z podstawową wiedzą na temat brylantów, które najczęściej zdobią pierścionki zaręczynowe.

Zobacz także: Jaki kamień pasuje do Twojego znaku Zodiaku

Kilka słów o brylantach, czyli zasada 4C

O wartości i jakości oszlifowanego diamentu decydują cechy określane przez tzw. zasadę 4C. Skrót ten pochodzi od pierwszych liter czterech angielskich słów: carat (karat – jednostka określająca masę), colour (barwa), clarity (czystość), cut (szlif).

Masa: określana jest w karatach (1ct to około 0,2 grama), karat jest dzielony na 100 części (masa kamienia podawana jest z dokładnością do 0,01ct). Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.

Barwa: skala barw diamentów rozpoczyna się od litery D, a kończy na Z. Najczęściej spotykane i stosowane w pierścionkach zaręczynowych są kamienie oznaczone H lub I.

Czystość: jest również nierozerwalnie związana z wartością i pięknem diamentu. Popularne diamenty, używane w pierścionkach zaręczynowych, mają zanieczyszczenia wewnętrzne widoczne pod lupą powiększającą obraz 10-krotnie. Rada jest prosta – dopóki nie kupimy diamentu, który ma symbol P, nie ma możliwości, by ludzkie oko zauważyło jakiekolwiek skazy.

Szlif: tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniały blask. Jakość szlifu ma podstawowe znaczenie dla gry barw, która tworzy się na powierzchni diamentu. To z kolei pozytywnie lub negatywnie wpływa na efekt wizualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *