Boazeria angielska jest niezwykle efektownym sposobem na wykończenie ścian nie tylko w salonie, sypialni czy pokoju dziecka, ale nawet w łazience, a wszystko dzięki temu, że chroni przed wilgocią, a przy tym zapewnia genialną estetykę Gwarantuje też dodatkową izolację termiczną. Skoro już wiadomo dlaczego warto zdecydować się na boazerie to czas poznać więcej informacji na temat montażu. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, jak zamontować boazerię angielską szybko i dokładnie.
Spis treści
Po pierwsze: dokładne czyszczenie, osuszanie i szlifowanie ścian
Naszą pracę musimy rozpocząć od dokładnego czyszczenia ściany. Można to zrobić na mokro, ale trzeba pamiętać, że konieczne będzie precyzyjne osuszenie. Wilgotność przy montażu boazerii angielskiej musi się mieścić w granicach od 40 do 60%, natomiast temperatura odpowiednia do montażu i związania kleju polimerowego to od 18 do 22 stopni. Jeśli ściana jest krzywa to warto ją wyrównać poprzez szlifowanie. Nie może być na niej żadnych nierówności, pęcherzy czy zbyt grubej warstwy gładzi. Kiedy wszystkie czynności zostaną wykonane pozostanie dokładne odkurzenie pomieszczenia i wtedy możemy przystąpić do montażu paneli boazerii angielskiej. Jednak najpierw trzeba wybrać odpowiedni rodzaj, a także dedykowane profesjonalne kleje.
Po drugie: wybór boazerii angielskiej – sztukateria dekoracyjna, mdf lub forniowana
Jeśli chodzi o materiał do wykończenia pokoju, to do wyboru są trzy rodzaje boazerii angielskiej – wykonana z elementów sztukaterii dekoracyjnej, mdf lub szlifowana. Ta pierwsza to gotowe panele z polistyrenu, które przykleja się do ściany łatwo i szybko. W tym przypadku koniecznie należy wybrać klej do plastiku. Profesjonalny produkt można znaleźć w ofercie ataszek.pl. Oczywiście można wybrać też boazerię z płyty mdf lub fornirowanej. W obydwu przypadkach najbardziej praktyczny będzie wybór paneli, które łączy się na pióro i wpust.
Po trzecie: montaż listw pionowych w narożnikach i cokołu dolnego
Teraz warto dowiedzieć się, jak wygląda praca krok po kroku. Zatem po przygotowaniu ściany można przystąpić do montażu listw pionowych w narożnikach, a także cokołu dolnego. Jeśli są zamontowane listwy przypodłogowe, to trzeba je zdemontować. Cokół dolny jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym, a ponadto współgra z panelami czy kasetonami boazerii angielskiej pod względem estetycznym. Jeśli na ścianie mają znaleźć się gniazdka natynkowe, to trzeba wyciąć otwory pod przewody. W przypadku modeli podtynkowych konieczne jest wycięcie odpowiednich kształtów pod gniazdka, co wymaga precyzji i jest bardzo pracochłonne, dlatego wiele osób decyduje się jednak na natynkowe, tym bardziej, że można wybrać modele retro, które współgrają z całą aranżacją.
Po czwarte: montaż słupka pionowego i poszczególnych paneli
Po zamontowaniu cokołu dolnego i listw pionowych w narożnikach można zamontować słupek pionowy. Tutaj oczywiście przyda się klej polimerowy. W dalszej kolejności można zamontować pierwszy panel przy słupku, a następne łączy się na pióro i wpust. Dla trwałości na krawędziach stosuje się cienką warstwę kleju, co utrwala łączenie. Warto jeszcze wspomnieć, że przed montażem należy zabezpieczyć panele przed wilgocią.
Po piątek: montaż cokołu górnego i gzymsu ozdobnego
Na samym końcu pozostaje jeszcze montaż cokołu górnego. Będzie on podstawą dla ozdobnego gzymsu, który wykończy całą pracę. Boazeria angielska zwykle ma wysokość około stu centymetrów i łączona jest ze ścianą pomalowaną farbą lub pokrytą tapetą. Obie wersje świetnie się prezentują i wpisują w estetykę retro i glamour. Boazerię angielską można zastosować także w łazience, w ten sposób zyska ona charakter wytwornego pokoju kąpielowego.
Montaż boazerii angielskiej w domu to świetny pomysł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że może być pracochłonny, zwłaszcza, gdy będzie trzeba wycinać kilka otworów na gniazdka. Warto podkreślić, że boazeria angielska może być również położona na całej długości ściany i bardzo dobrze nadaje się do malowania. Można do tego celu użyć zarówno farby lateksowej, jak i akrylowej.
Źródło: Artykuł sponsorowany