Instrumenty stomatologiczne wykorzystywane w diagnozowaniu i leczeniu próchnicy zębów

Jak zapobiegać próchnicy zębów?

Próchnicą na zębach straszymy zwykle dzieci, które nie chcą jeść niczego – poza słodyczami. Faktycznie nieodpowiednia dieta może przyczynić się do rozwoju tego typu problemów – ale to nie wszystko. Warto się tym bardziej zainteresować, bo osoby dorosłe też popełniają tutaj błędy i potem same się dziwią, gdy dentysta zaleca im lepsze dbanie o uzębienie. Czym w ogóle jest próchnica? W ten sposób opisujemy problemy, które pojawiają się w obrębie twardych tkanek naszych zębów.

Winne są najczęściej po prostu bakterie, które znajdują się w jamie ustnej. Jest ich tym więcej – im na naszych zębach zostaje więcej resztek pokarmów. To właśnie dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie zębów, języka i całej jamy ustnej – bakterie nie mają pożywienia i proces próchnicowy zostaje zahamowany. Jeśli chcesz sprawdzić, w jakim stanie są obecnie Twoje zęby i potrzebny Ci dobry stomatolog Wieliszew ma takich specjalistów.

Co jeszcze przyczynia się do rozwoju próchnicy?

Specjaliści twierdzą na przykład, że nie wszystkie zęby są w takim samym stopniu podatne na rozwój próchnicy – może się więc okazać, że pomimo naszych wysiłków i tak się ona pojawi. Chodzi tutaj oczywiście przede wszystkim o te trudno dostępne miejsca – wiele osób ma taki problem na zębach mądrości, które zwyczajnie ciężko jest idealnie wyczyścić.

Wpływ na rozwój próchnicy będzie miał także nasz ogólny stan zdrowia – osoby mocno osłabione, które mają też z natury słabsze uzębienie, muszą spodziewać się większej ilości problemów.  

Jak powinno się dbać o zęby?

Aby uniknąć próchnicy – często myj swoje zęby i rób to bardzo dokładnie. Pozbądź się wszelkich ubytków próchnicowych, które obecnie masz i regularnie odwiedzaj stomatologa, który będzie mógł kontrolować stan Twoich zębów. Najlepszym pożywieniem dla próchnicy są węglowodany – nie musisz ich oczywiście całkowicie wykluczać, ale warto jednak je ograniczyć.

Co to oznacza? Unikaj lizaków, cukierków, białego pieczywa – tych pokarmów, które mają w sobie dużo cukru. Szczególnie szkodliwe będzie też takie jedzenie, które oblepia zęby – ciężko jest nam się potem tego pozbyć i bakterie mogą się szybko rozwijać. Trzeba zwracać uwagę na wszystko, bo niestety samo mycie zębów okazuje się być niewystarczające.

Pamiętaj też o korzystaniu z nici dentystycznych, bo tylko w taki sposób jesteśmy w stanie dokładnie wyczyścić przestrzenie między zębowe. Jeśli masz taką możliwość – ucz też swoje dziecko od młodych lat, aby ograniczało ilość słodyczy i bardzo dokładnie czyściło swoje zęby.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *