Złe nawyki żywieniowe

Jak zmienić złe nawyki żywieniowe?

Złe nawyki żywieniowe to problem, który dotyczy znacznej części społeczeństwa. Zmagają się z nim osoby w różnym wieku, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Sam proces składa się z kilku etapów i w każdym z nich może pomóc nam poradnia dietetyczna. Gdy już wiemy, że nasze nawyki żywieniowe nie są właściwe, znamy ich przyczyny i chcemy zacząć wprowadzać zmiany w życie, warto zapoznać się ze wskazówkami, które mogą okazać się przydatne.

Od czego zacząć wprowadzanie zmian?

Na samym początku warto przeprowadzić dokładną analizę naszego sposobu odżywiania i przekonać się w czym tkwi źródło problemu. Być może okazuje się, że złe nawyki pojawiają się w momencie dużego stresu, gdy staramy się zredukować jego poziom np. jedząc sporą ilość słodyczy lub fast foodów. A może dodajemy kilka łyżeczek cukru do kawy, herbaty i nie wyobrażamy sobie życia bez słodzonych napojów? Każdą sytuację tego typu trzeba zidentyfikować.

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że wszelkie zmiany powinny być wprowadzone metodą małych kroków. Jeśli coś jest naszym nawykiem, trudno pozbyć się go z dnia na dzień. Warto zatem zacząć od ograniczania, które może trwać kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. Dopiero ostatnim krokiem jest eliminacja.

W czym może pomóc nam poradnia dietetyczna?

Rezygnując z jednego nawyku, można spróbować zastąpić go innym. W ten sposób wypełnimy lukę, która nagle się pojawiła. Bez wątpienia pomoże nam w tym regularne spożywanie posiłków i usystematyzowanie całego procesu. Dzięki temu, ograniczymy ryzyko sytuacji gdy nagle odczuwamy głód i sięgamy po niezdrową przekąskę. Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie ułożyć jadłospisu, warto skorzystać z usług jakie zapewnia poradnia dietetyczna. Gdy problemem jest relacja z jedzeniem, mająca związek ze sferą psychiczną, najlepiej udać się do psychodietetyka, która pomoże nam na szerszym polu. Eliminowanie złych nawyków jest długotrwałym procesem, dlatego należy być wytrwałym i nie traktować odstępstw jako porażek.

Zapraszamy na konsultacje: dietetyk Poznań

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *