Bukiet czerwonych róż symbolizuje namiętne uczucie

Jakich kwiatów nie wręczamy z okazji urodzin? Unikaj tych roślin, aby nie popełnić urodzinowej gafy

Kwiaty to upominek, który często wręczamy z okazji urodzin, jako dodatek do prezentu lub jako jego substytut. Kwiatami obdarowujemy znajomych, przyjaciół i członków rodziny.  Wiele osób zastanawia się jednak, jakie kwiaty wybrać z okazji urodzin, aby sprawić radość jubilatowi i nie popełnić gafy. Oto kilka porad, jakich kwiatów unikać w dniu urodzin.

Kwiaty, które nie są odpowiednie z okazji urodzin

Z okazji urodzin, warto wybierać kwiaty, które wyrażają radość, pozytywne uczucia i życzenia. Oto kilka rodzajów kwiatów, których wręczenie z okazji urodzin może być uznane za nietaktowne. Na pewno nie wypada wręczać chryzantem i kalii – w polskiej tradycji są to kwiaty kojarzone z pogrzebem i cmentarzem. Jakich jeszcze roślin warto unikać?

  • Biały bez (lilak) często kojarzony jest z żałobą i smutkiem, dlatego może nie być odpowiedni na urodziny, gdzie dominuje radosna atmosfera.
  • Czerwone róże w połączeniu z żółtymi kwiatami. Taka kombinacja często jest uznawana za symbol złego losu lub zdrady, więc lepiej ich unikać z okazji urodzin.
  • Konwalie. Choć są piękne, konwalie są czasem kojarzone z kondolencjami, więc mogą sprawić, że życzenia urodzinowe będą miały nieodpowiednią aurę.
  • Czerwone gerbery. Chociaż gerbery są ogólnie postrzegane jako kwiaty radosne, czerwone gerbery mogą być interpretowane jako symbol miłości romantycznej, co nie zawsze jest odpowiednie z okazji urodzin, zwłaszcza w kontekście zerwanych relacji.
  • Czerwone róże. To symbol miłości. Są zarezerwowane jedynie dla osób gorąco zakochanych.

Interpretacje znaczenia kwiatów mogą się różnić w różnych kulturach i regionach, więc zawsze warto wziąć to pod uwagę przy wyborze bukietu na urodziny. Najlepiej jest zdecydować się na kolorowe i radosne kwiaty w jasnych neutralnych odcieniach, które będą idealnie pasować do uroczystej atmosfery tego wyjątkowego dnia.

Czy wypada dawać kwiaty doniczkowe na urodziny?

Przyjęło się, że w tym dniu wręczamy solenizantom kwiaty cięte, a kwiaty w doniczkach nie są eleganckim upominkiem. Jednak wiele osób nie uznaje ciętych bukietów i wówczas rośliny doniczkowe będą doskonałym rozwiązaniem, szczególnie jeśli obdarowywana osoba kolekcjonuje rośliny lub interesuje się botaniką. Z okazji urodzin możemy wręczyć przede wszystkim okazy, które uzupełnią kolekcję roślin jubilata. Możemy także podarować kwitnące rośliny w doniczkach np. storczyki, azalie, gloksynie, miniaturowe róże, fiołki alpejskie lub kompozycje roślin cebulowych. Wystrzegajmy się jednak kalii (cantedeskii)  kaktusów (nawet kwitnących) i chryzantem.  

Jakie kwiaty sprawdzą się na urodziny?

Tulipany symbolizują sympatię i przywiązanie, gerbery, frezje i anturium są oznaką szacunku. Natomiast goździki symbolizują zadowolenie, jednak pamiętajmy, że wielobarwny bukiet z tych kwiatów jest znakiem odmowy. 

Jeżeli nie mamy pomysłu na urodzinowy bukiet, wybór kwiatów najlepiej pozostawić floryście w kwiaciarni. Dla bezpieczeństwa warto postawić na tradycyjne gatunki w neutralnych kolorach. 

Koktajlowy bukiet urodzinowy w neutralnych kolorach
Koktajlowy bukiet urodzinowy w neutralnych kolorach / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *