Kwiaty na cmentarzu - dekoracje i stroiki z okazji Wszystkich Świętych

Jak zrobić stroik na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych

W kwiaciarniach i sklepach znajdziemy wiele gotowych kompozycji na cmentarz, które możemy kupić na groby naszych bliskich. Okazuje się jednak, że nie potrzebujemy zbyt wiele produktów do przygotowania dekoracji na grób. Sprawdź, jak zrobić stroik na cmentarz z okazji Wszystkich Świętych. 

Jak samemu zrobić dekorację nagrobną?

Przygotowanie stroika na grób z okazji Wszystkich Świętych wcale nie jest trudne. Do stworzenia oryginalnej, niepowtarzalnej kompozycji wystarczy kilka produktów. Warto postawić na naturalne rośliny i elementy dekoracyjne – gałązki iglaków, gałązki zimozielonych krzewów, kwiaty (świeże lub zasuszone), gałązki z kolorowymi owocami, szyszki, dekoracyjne liście. Warto wykorzystać także gąbkę florystyczną, która ustabilizuje naszą kompozycję.

Podstawą stroika na grób jest stabilna baza dekoracji. W tym celu możemy wykorzystać wspomnianą gąbkę florystyczną, drewno (listewki, deseczki lub drewno do kominka), wianek spleciony z jedliny lub druciany stelaż. Na takiej podstawie możemy zacząć komponować nasz stroik. Dobór dodatków – kwiatów, liści, gałązek, szyszek i innych elementów dekoracyjnych – zależy wyłącznie od naszej wyobraźni i budżetu. 

Sprawdź, jak zrobić ekologiczny znicz na Wszystkich Świętych

Ekologiczne wiązanki z naturalnych roślin i dodatków

Na cmentarz warto wybrać stroiki i wiązanki z naturalnych roślin i dodatków. W obecnych czasach możemy zrezygnować z wszechobecnego plastiku i postawić na ekologiczne dekoracje, które po zakończeniu świąt możemy po prostu przeznaczyć na kompost.

Jak zrobić stroik na grób ze świeżych kwiatów

Z okazji Wszystkich Świętych możemy przygotować stroik na grób ze świeżych kwiatów — szczególnie gdy sprzyja temu temperatura. Ostatnio coraz częściej w pierwszych dniach listopada temperatura nie spada poniżej zera, więc świeże kwiaty nie zmarzną. Przygotowujemy bazę z jedliny, gałązek zimozielonych krzewów. Następnie kompozycję uzupełniamy świeżymi kwiatami, w Polsce najczęściej są to chryzantemy. Jednak stroik możemy przygotować także np. z ozdobnej kapusty, która jest bardzo trwała. 

Jak zrobić stroik na cmentarz z kwiatów suszonych

Stroik na grób możemy wykonać także z zasuszonych kwiatów. Przygotowujemy bazę dekoracji z jedliny i liści, które następnie wzbogacamy suszonymi kwiatami — m.in. zatrwianem, kocanką, lnem, miesiącznicą trwałą, czarnuszką, miechunką oraz ozdobnymi trawami i zbożami. Możemy dodać także gałązki z ozdobnymi owocami – jarzębinę lub irgę. Jako uzupełnienie doskonale sprawdzą się także szyszki i kawałki kory.

Sprawdź, jakie kwiaty wybrać na grób z okazji Wszystkich Świętych

Chryzantemy w doniczkach na nagrobek

Jeżeli nie mamy możliwości przygotowania stroika na grób, na płycie możemy postawić doniczkę z chryzantemami. Do wyboru całą gamę odmian tych wspaniałych kwiatów, które dostępne są w różnych kolorach – od bieli po ciemny fiolet. Taka roślina w doniczce pięknie ozdobi grób z okazji Święta Zmarłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *