Wiązanka z chryzantem na cmentarzu - jakie kwiaty wybrać na cmentarz

Jakie kwiaty wybrać na grób z okazji Wszystkich Świętych

Przełom października i listopada to czas kiedy szczególnie często odwiedzamy cmentarze i groby naszych bliskich. Z okazji dnia Wszystkich Świętych często przygotowujemy specjalne wiązanki, którymi dekorujemy groby i chcemy by pozostały tam jak najdłużej. Sprawdź, z jakich kwiatów przygotować wiązankę na cmentarz i jakie kwiaty wybrać na grób.

Wszystkich Świętych: Jakie kwiaty wybrać na grób

Wszystkich Świętych to dzień, kiedy odwiedzamy groby naszych bliskich. Poza zniczami grobowce ozdabiamy także kwiatami oraz innymi roślinnymi dekoracjami. Czy chryzantemy to obowiązkowy element dekoracyjny grobów z okazji Święta Zmarłych? Jakie kwiaty wybrać na grób, aby swoim wyglądem uświetniły uroczystość i przetrwały ewentualne przymrozki?

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz – sztuczne czy żywe?

Wiele osób wybierając kwiaty na cmentarz zastanawia się, czy wybrać kwiaty żywe, czy może sztuczne. Każdy rodzaj kwiatów ma swoich zwolenników, każdy też ma zalety i wady. 

Sztuczne kwiaty na cmentarz

Sztuczne rośliny przede wszystkim są trwałe – nie więdną, nie usychają oraz nie przemarzają (czyli nie mogą się “zważyć”). Dlatego wiązanki na cmentarz, wykonane ze sztucznych kwiatów, polecane są przede wszystkim dla osób, które mieszkają daleko od cmentarzy i nie mogą często odwiedzać grobów bliskich. Aktualnie w sklepach dostępny jest cały wachlarz sztucznych kwiatów, które do złudzenia przypominają te żywe, jednak przed zamówieniem wiązanki z takich kwiatów warto się zastanowić. 

Niestety sztuczne kwiaty wykonane są przede wszystkim z plastiku i są szkodliwe dla środowiska. Jeżeli zależy nam na klimacie i ochronie naturalnych zasobów naszej planety warto zrezygnować z takich produktów. Dlatego, jeśli możemy, wybierzmy naturalne kwiaty!

Z jakich żywych kwiatów przygotować wiązankę na cmentarz

Chryzantemy do wiązanki na cmentarz

Chryzantemy to jedne z najpopularniejszych kwiatów do cmentarnej kompozycji. Występują w  wielu odmianach kolorystycznych oraz wielu formach kwiatów – od drobnych margaretek, po ogromne kule chryzantem japońskich. Dodatkowo chryzantemy są niezwykle trwałe, szczególnie odmiany o drobnych kwiatach. Kwiaty chryzantem, niezależnie od koloru, symbolizują szczerość i prawdę.

Hortensje 

Hortensje to niezwykle dekoracyjne rośliny, których kwiaty pięknie prezentują się świeże, ale także jako suszone. Na cmentarz możemy przygotować oryginalną wiązankę z suszonymi hortensjami, które z powodzeniem przetrwają pierwsze przymrozki. 

Lilie na cmentarz

Lilie często spotykane są w wiązankach na cmentarzu. Są to jednak delikatne kwiaty i lepiej wybierać je do wiązanek wiosną lub latem. Jesienią mogą zostać zniszczone przez niską temperaturę. Lilie symbolizują duchowość i życie wieczne. 

Tulipany wytrzymają przymrozki

Tulipany wbrew pozorom są doskonałymi kwiatami na cmentarz. Nawet gdy zostaną zmrożone doskonale trzymają się w wiązankach. Niszczeją dopiero wówczas, gdy temperatura się podniesie i kwiaty odmarzną.

Irysy 

Irysy to piękne, subtelne kwiaty, które symbolizują zmartwychwstanie, a jednocześnie żałobę i smutek. Ich fioletowo-niebieski kolor doskonale pasuje do cmentarnych kompozycji, dlatego też bardzo często spotykany jest na nagrobkach. Kwiaty nie są odporne na niskie temperatury, dlatego niekoniecznie nadają się do wiązanek na Święto Zmarłych.

Goździki jako kwiaty na cmentarz

Goździki to piękne i niezwykle wytrzymałe kwiaty. Są bardzo trwałe i przez długi czas będą ozdabiać wiązankę na nagrobku. Występują w różnych kolorach – od białych, przez różowe i nakrapiane, po krwistą czerwień i bordo. 

Z jakich kwiatów przygotować wiązankę na cmentarz

Wybór kwiatów do wiązanki zależy tylko od naszego osobistego upodobania. Jeżeli zależy nam jedynie na trwałości można zdecydować się na wiązankę ze sztucznych kwiatów. Natomiast jeśli mamy możliwość doglądania grobowca, a także zależy nam na ekologii wówczas polecamy wiązankę z żywych kwiatów. 

Najlepszym wyborem będą natomiast chryzantemy w doniczce, które można przesadzić do gruntu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *