Mucha siedząca na jedzeniu może przenosić choroby

Jakie owady mogą pojawić się w domu? Jak pozbyć się uciążliwych insektów

Owady to często nieproszeni goście w naszych mieszkaniach i domach. Wiele z nich jest pożytecznych, jednak są też takie, które potrafią bardzo uprzykrzyć nam życie lub są wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. Sprawdź, jakie owady mogą pojawić się w domu i jak pozbyć się tych nieproszonych gości.

Jakie owady mogą pojawić się w domu lub mieszkaniu?

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt na świcie. Insekty żyją prawie w każdym środowisku naturalnym oraz zmodyfikowanym przez człowieka. Dlatego owady mogą także pojawiać się i rozwijać w naszych ogrodach, na balkonach, a w także w mieszkaniach i domach.

W domu może pojawić się wiele różnych owadów, zarówno tych powszechnie występujących na zewnątrz, które same weszły do środka, jak i owadów niebezpiecznych, przyniesionych przez nas samych na ubraniu, w bagażu lub zanieczyszczonym nimi jedzeniu.

Owady w domu to zjawisko naturalne. Większość owadów nie sprawia nam problemu i goszczą w pomieszczeniach przez przypadek. Jednak są grupy tych stworzeń, których obecność w mieszkaniu może być uciążliwa lub wręcz niebezpieczna.

Do owadów, które najczęściej pojawiają się w domach, należą:

Owady latające: muchy, komary, mole spożywcze, mole odzieżowe, ćmy, pszczoły, osy, szerszenie, meszki, muszki owocówki.

Owady nielatające: karaczany, mrówki, prusaki, pająki, pluskwy, rybiki cukrowe, pchły, wszy.

Owady w domu mogą być uciążliwe, a nawet szkodliwe dla zdrowia. Mogą przenosić choroby, powodować alergie, a także uszkadzać mienie — niszczyć tkaniny, tapicerkę, ubrania, zanieczyszczać żywność. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej pozbyć się niechcianych insektów z domu.

Szerszeń i osy pożywiające się na plasterka pomarańczy. Ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne.
Szerszeń i osy pożywiające się na plasterkach pomarańczy. Ich ukąszenie może być bardzo niebezpieczne / Fot. Canva.com

Jak zapobiegać pojawieniu się owadów w domu?

Zgodnie ze starym powiedzeniem “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto zadbać o to, aby niechciane owady w ogóle nie pojawiły się w naszym mieszkaniu. Jak to zrobić? Przede wszystkim utrzymanie czystości, porządku i higieny w domu pomoże w walce z niebezpiecznymi owadami. Warto często wietrzyć pomieszczenia, a produkty żywnościowe przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Jak pozbyć się niechcianych owadów z domu? Dezynsekcja to podstawa

Dezynsekcja to walka z owadami uważanymi za szkodniki – zarówno biegającymi, jak i latającymi. Ma na celu pozbycie się dorosłych form owadów oraz ich jaj i larw. Dlatego jeśli zauważysz w niepożądane domu owady lub ich jajeczka, należy jak najszybciej podjąć działania dezynsekcyjne. W zależności od rodzaju owada można zastosować różne metody, takie jak:

  • pułapki na owady,
  • środki owadobójcze,
  • metody mechaniczne, np. odkurzanie.

W pierwszym etapie możemy próbować domowych metod pozbycie się indesktów – pułapek, preparatów z octu i sody, wybielacza, odstraszania zapachem. 

Profesjonalna dezynsekcja

Jeśli takie domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, warto zasięgnąć porady specjalisty, np. z firmy Insektpol (https://insektpol.pl/dezynsekcja), w celu przeprowadzenia kompleksowej dezynsekcji. Dzięki temu mamy pewność, że zabieg zostanie wykonany profesjonalnie z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa. 

Czasami dezynsekcja mylona jest z odkażaniem, czyli dezynfekcją. Dezynfekcja a dezynsekcja — czym się różnią? Jak już wspominaliśmy, dezynsekcja ma na celu pozbycie się szkodliwych owadów (insektów), natomiast dezynfekcja polega na wyeliminowaniu szkodliwych drobnoustrojów. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *