7 roślin, które odstraszają komary, muchy, pchły - rozmary, tymianek, mięta, kocimiętka, lawenda, aksamitka, bazylia

7 roślin, które odstraszają komary, muchy, pchły i inne uciążliwe owady

Szukasz naturalnych środków przeciw komarom, muchom, mrówkom i pchłom? Posadź rośliny, których nie lubią te owady. Oto lista 7 roślin odstraszających insekty. Pozbądź się uciążliwych owadów, a przy okazji pomóż pszczołom i motylom.

Milion insektów na jednego człowieka

Owady to najliczniejsza grupa zwierząt w naturze. Szacuje się, że na świecie występuje kilka milionów gatunków owadów, ale może być ich znacznie więcej. Szacunkowo, na jednego człowieka przypada aż milion przedstawicieli gromady insektów.

Wiele owadów to nasi naturalni sprzymierzeńcy — pożyteczni zapylacze, którzy pomagają nam wyżywić ludzkość i zachować nasz gatunek. Jednak wśród owadów są też gatunki, które wyjątkowo uprzykrzają nam życie — przenoszą choroby, boleśnie żądlą, a nawet żywią się naszą krwią!

Człowiek wynalazł wiele chemicznych środków, których zadaniem jest odstraszanie uciążliwych owadów, jednak jak każda chemia, nie pozostają one obojętne dla naturalnego środowiska. Często takie środki chemiczne szkodząc niepożądanym insektom, niszczą także owady pożyteczne. 

Pszczoła na kwitnącej lawendzie
Pszczoła na kwitnącej lawendzie / Fot. Canva.com

Rośliny — naturalny sposób odstraszania owadów

Na szczęście natura umożliwia nam odstraszanie uciążliwych owadów bez chemii. Do tego celu wystarczy wykorzystać odpowiednie rośliny, które możemy posadzić na balkonie lub w ogrodzie! Zawierają one olejki eteryczne, które są drażniące dla niektórych owadów i automatycznie je odstraszają. Natomiast my wykorzystujemy je jako aromatyczne zioła, które dodajemy do potraw. Dodatkowo część z tych roślin ma miododajne kwiaty, które uwielbiają pszczoły i motyle. Sadząc je w pobliżu pomidorów lub sałaty efektywnie odstraszymy również wiele owadzich szkodników, które niszczą nasze uprawy.

7 roślin, które warto posadzić w ogrodzie lub na balkonie, aby pozbyć się uciążliwych owadów

Oto lista roślinnych pogromców uciążliwych insektów. Warto mieć je pod ręką, także ze względu na ich właściwości zdrowotne oraz zastosowanie w kuchni.

Rozmaryn — komary, pchły

Rozmaryn to wspaniała roślina, która poza zastosowaniem w kuchni, świetnie odstrasza owady, w tym wyjątkowo nieprzyjemne: komary i pchły. Rozmaryn zawiera olejki: cyneol, pinen, cymen, borneol oraz kwas rozmarynowy. Stosowany jest również jako przyprawa w kuchni śródziemnomorskiej.

Bazylia pospolita — komary, muchy domowe

Bazylia to jedno z najbardziej aromatycznych ziół, a jej zapach wyjątkowo skutecznie odstrasza komary i muchy domowe, które roznoszą choroby. Bazylia to także doskonała przyprawa, która znana jest nie tylko z kuchni włoskiej. W olejku z bazylii obecne są takie substancje takie jak: linalol, metylochawikol i  eugenol.

Zioła odstraszające owady - rozmaryn i bazylia
Zioła odstraszające owady — rozmaryn i bazylia / Fot. Canva.com

Aksamitka — komary, mszyce

Aksamitki to popularne kwiaty jednoroczne sadzone na rabatach i w skrzynkach. W ogrodach często wykorzystywane są do naturalnego odstraszania szkodników roślin. Sąsiedztwo aksamitek ogranicza pojawianie się komarów oraz mszyc, które niszczą kwiaty i warzywa.

Lawenda — muchy, komary, pchły

Lawenda to roślina, która pięknie wygląda, cudownie pachnie, odstrasza komary, muchy i pchły, a dodatkowo jest rośliną miododajną, którą uwielbiają pszczoły i trzmiele. Lawendę możemy sadzić w skrzynkach i doniczkach, a niektóra odmiany są na tyle mrozoodporne, że przetrwają wiele sezonów w ogrodzie.

Kwitnąca lawenda i żółta aksamitka

Mięta pieprzowa — komary, muchy, pająki

Mięta pieprzowa ma wiele zastosowań — w lecznictwie, kosmetyce i kuchni. Większość z nich zawdzięcza olejkowi eterycznego, którego głównym składnikiem jest mentol. Ludzie kochają aromat mięty (czyli właśnie mentol), ale nie znoszą go komary, muchy i pająki

Tymianek — komary, mrówki, muchy, meszki

Tymianek to popularne zioło, stosowane powszechnie jako przyprawa i zioło lecznicze. Jego mocny, charakterystyczny aromat nie tylko świetnie doprawia potrawy, ale także skutecznie  odstrasza komary, muchy, mrówki i meszki.

Zioła odstraszające komary - mięta pieprzowa i tymianek
Zioła odstraszające komary — mięta pieprzowa i tymianek / Fot. Canva.com

Kocimiętka — komary, karaluchy

Kocimiętka to małowymagająca roślina, która zawiera nepetalakton. Związek ten działa wyjątkowo pozytywnie na koty, które wręcz uwielbiają aromat tej rośliny, stąd jej nazwa. Nepetalakton jest natomiast szczególnie nielubiany przez komary i karaluchy, dlatego warto posadzić kocimiętkę w pobliżu drzwi balkonowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *