Ziemiórki - małe owady, które niszczą nasze kwiatyty

Domowe sposoby na ziemiórki. Jak pozbyć się czarnych muszek z doniczek?

Ziemiórki to malutkie muszki, które mogą skutecznie zniszczyć nasze rośliny doniczkowe. Gdy tylko zauważymy je w pobliżu kwiatów — musimy działać! Sprawdź, jak pozbyć się czarnych muszek z doniczek. Oto domowe sposoby na ziemiórki.

Co to są ziemiórki?

Ziemiórki (ziemiórka pleniówka) to niewielki, ciemne owady, które mają ok. 4 – 7 mm. Dorosłe osobniki przypominają słynne muszki owocówki. Łatwo poznać, gdy roślinę zaatakują ziemiórki, ponieważ muszki wzlatują w powietrze, gdy tylko poruszymy ziemię w doniczce

Największe spustoszenie sieją larwy tych muszek, które lubią wilgotne podłoże, bogate w torf i próchnicę. Kiedy brakuje im pożywienia w glebie, atakują młode korzenie roślin. W wyniku żerowania larw ziemiórek rośliny mają uszkodzone korzenie, w wyniku czego więdną i usychają. Ziemiórki i ich larwy są szczególnie niebezpieczne dla małych sadzonek.

Sprawdź, jak zwabić biedronki do ogrodu

Skąd ziemiórki w doniczce?

Ziemiórki najczęściej przynosimy do domu wraz z nowo zakupionymi roślinami lub podłożem. Dlatego po wniesieniu nowego kwiatka do mieszkania warto ustawić go z dala od naszych roślin i sprawdzić, czy w ziemi nie ma szkodników. 

Gdy tylko zauważymy małe muszki latające wokół doniczek, musimy reagować. Owady rozmnażają się bardzo szybko i niepostrzeżenie mogą zająć doniczkę i przenieść się na inne rośliny.

Jak pozbyć się ziemiórek? Domowe sposoby na muszki w doniczkach

Pozbycie się ziemiórek nie jest proste, ponieważ musimy zwalczyć wszystkie formy owadów — osobniki dorosłe, jaja oraz larwy. Usuwanie ziemiórek warto rozpocząć od zastosowania domowych sposobów. 

Usunięcie skażonego podłoża

Walkę z ziemiórkami najlepiej rozpocząć od wymiany ziemi w doniczce i pozbycia się zanieczyszczonego podłoża. Warto także dokładnie wypłukać korzenie rośliny i upewnić się, że nowa ziemia jest wolna od szkodników. 

Pułapka na ziemiórki z octem

Aby pozbyć się latających muszek (czyli dorosłej formy owadów), możemy przygotować prostą pułapkę octową — podobną jak na muszki owocówki. Do jej wykonania potrzebujemy kubeczek po jogurcie lub mały słoiczek, wodę, łyżkę octu jabłkowego i kilka kropli płynu do mycia naczyń. Możemy dodać odrobinę kurkumy, aby płyn miał żółty kolor — wabi on muszki. Składniki mieszamy i tak przygotowaną miksturę ustawiamy w doniczce lub w jej pobliżu. Pułapka jest skuteczna i świetnie wabi dorosłe owady, niestety nie działa na larwy i jaja.

Pułapka octowa na ziemiórki przygotowana w kubeczku po jogurcie
Pułapka octowa na ziemiórki przygotowana w kubeczku po jogurcie / Fot. Canva.com / Poradzimy24.pl

Wywar z czosnku na ziemiórki

Do zwalczania larw ziemiórek możemy wykorzystać oprysk z wywaru z czosnku. Miażdżymy główkę czosnku, zalewamy ją szklanką wrzącej wody i do wystygnięcia. Następnie płyn rozcieńczamy litrem wody i taką mieszankę spryskujemy ziemię. 

Domowe sposoby na ziemiórki nie działają?

Niestety, jeżeli muszki już bardzo się rozpleniły i domowe sposoby nie są skuteczne, musimy sięgnąć po chemiczne preparaty ze sklepu. Możemy zacząć od tak zwanego żółtego lepu, czyli klejącego kartonika, który umieszczamy w doniczkach lub w pobliżu roślin. 

Żółty lep - pułapka na ziemiórki i owocówki
Żółty lep – pułapka na ziemiórki i owocówki / Fot. Canva.com

Jednak, jeżeli zmagamy się z inwazją ziemiórek, musimy zastosować specjalistyczne insektycydy, które są przeznaczone do zwalczania ziemiórki pleniówki (przede wszystkim jaj i larw w glebie). Stosując takie środki, musimy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *