Naczynia na ciekły azot

Naczynie Dewara na ciekły azot – jak wybrać odpowiednie i gdzie go szukać? Podpowiadamy

Ciekły azot to związek o naprawdę fascynujących właściwościach. Z powodzeniem stosuje się go na wielu polach – z jego działania czerpie nauka, medycyna i weterynaria, a także przemysł, a nawet branża spożywcza. Aby praca z tym związkiem była jednak możliwa – a przede wszystkim bezpieczna – konieczny jest odpowiedni pojemnik. Naczynie Dewara na ciekły azot – bo o nim mowa – należy właściwie dobrać do planowanego zastosowania. Jak to zrobić i gdzie szukać solidnie wykonanych pojemników? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Naczynie Dewara – czym właściwie jest?

Naczynie Dewara, zwane również po prostu dewarem, to specjalistyczny pojemnik, który powszechnie wykorzystuje się do transportu i przechowywania ciekłego azotu. Jego wyjątkowość tkwi w budowie – naczynie składa się z dwóch cienkich ścianek, pomiędzy którymi znajduje się próżnia techniczna. Zapewnia mu to doskonałe właściwości izolacyjne. Pojemnik zamykany jest solidnym, szczelnym korkiem.

Dlaczego dewar jest niezbędny do pracy z ciekłym azotem? Otóż związek ten jest dość wymagający i potrzebuje odpowiednich warunków. By mógł zachować swoją formę i właściwości, musi być trzymany w ekstremalnie niskiej temperaturze – wrze w -195,8°C, natomiast topnieje przy -210°C.

Co ważne, przechowywanie ciekłego azotu w odpowiednim pojemniku jest ważne także ze względów bezpieczeństwa – choć związek ten nie jest toksyczny i z powodzeniem stosuje się go nawet do żywności, jego niska temperatura sprawia, że w kontakcie z ciałem może powodować dotkliwe odmrożenia lub oparzenia.

Jak wybrać odpowiednie naczynie na ciekły azot?

Jeżeli przymierzasz się do pracy z ciekłym azotem, to musisz wiedzieć, że dostępne na rynku dewary nieco się od siebie różnią. Jak wybrać odpowiedni? Do najważniejszych kryteriów, które warto mieć na uwadze, zalicza się:

  • rodzaj naczynia – możesz spotkać się z dewarami transportowymi, które służą do transportu i przechowywania ciekłego azotu, a także z dewarami biologicznymi – stosowanymi do przechowywania zamrożonych materiałów biologicznych;
  • pojemność – dewary mogą mieć różną pojemność, od której zależy między innymi mobilność pojemnika, a także to, jak długo można przechowywać w nim ciekły azot;
  • bezpieczeństwo – ten aspekt powinien być kluczowy, dlatego najlepiej wybrać naczynia Dewara od sprawdzonych, cieszących się dobrą opinią dostawców. Co ważne, pojemniki powinny mieć stosowne atesty.

Gdzie kupić naczynie Dewara na ciekły azot?

Współcześnie zakup naczynia na ciekły azot nie stanowi większego problemu. Certyfikowane dewary o różnych pojemnościach są dostępne nawet online – np. w e-sklepie https://www.cryogenshop.pl/. Punkt oferuje pojemniki nowe oraz używane – te drugie mogą być doskonałą opcją dla osób, które chcą przetestować pracę z ciekłym azotem, ale nie chcą na wstępie inwestować w nowy sprzęt. Planując wykorzystanie tej substancji, pamiętaj o niezbędnych przy pracy z nią środkach ochronnych, takich jak rękawice, gogle i odporna na niskie temperatury odzież.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *