Borowiik szlachetny w otoczeniu opadniętych liści - prawdziwki rosną w lasach liściastych i i glastych

Gdzie szukać grzybów: pod którymi drzewami rosną grzyby?

Nie od dziś wiadomo, że grzyby mają swoje ulubione drzewa. Sprawdź, gdzie szukać grzybów i pod którymi drzewami rosną borowiki, podgrzybki i maślaki.

Gdzie szukać grzybów?

Już wieleset lat temu zbieracze grzybów zauważyli, że niektóre gatunki grzybów rosną w otoczeniu odpowiednich gatunków drzew. Później zjawisko to przeanalizowali także naukowcy. I okazało się, że nie jest przypadek. 

Wiele gatunków grzybów preferuje konkretne miejsca, szczególnie pod wybranymi drzewami. Grzyby współpracują (współżyją) z drzewami, a związek ten nazywamy mikoryzą. Jest to symbioza, jaka zachodzi między roślinami i grzybami, a korzyści czerpią z niej obie strony. Grzyby pozyskują związki organiczne, wytwarzane przez drzewa. Natomiast rośliny zaopatrywane są w związki mineralne, wytwarzane przez grzyby.

Pod jakimi drzewami rosną grzyby?

Jeżeli weźmiemy pod uwagę te zależności, możemy przewidzieć, gdzie będą rosły grzyby. W lesie liściastym znajdziemy koźlaki, borowiki, gąski, podgrzybki i maślaki. Natomiast w iglastym możemy spodziewać się rydzów, maślaków, podgrzybków i borowików. Często nazwa grzyba sugeruje, z jakim gatunkiem drzewa współżyje np. koźlarz grabowy, borowik sosnowy.

Sprawdź, jak suszyć grzyby w piekarniku 

Drzewem, które jest wybitnie przyjazne grzybom, jest sosna. Okazuje się, że w jej otoczeniu możemy znaleźć ok. 50 gatunków grzybów (oczywiście nie wszystkie są jadalne), pod warunkiem, że drzewa rosną na ubogiej glebie.

Sprawdź, pod którymi drzewami rosną borowiki

Borowiki to najbardziej szlachetne grzyby, które rosną w naszych lasach. Na szczęście występują zarówno w towarzystwie drzew liściastych jak i iglastych. Borowiki (prawdziwki) znajdziemy pod sosnami i świerkami, a także dębami, grabami, bukami. Najbardziej poszukiwany borowik szlachetny preferuje świerki, dlatego często można spotkać go w górskich lasach.

Sprawdź, gdzie szukać rydzów

Gdzie rosną podgrzybki

Podgrzybki brunatne tworzą mikoryzę z sosnami i świerkami. W lasach liściastych podgrzybki rosną pod dębami i bukami.

Gdzie rosną maślaki

Maślaki są bardziej wyspecjalizowane. Maślak żółty tworzy mikoryzę tylko z modrzewiem. Natomiast maślak zwyczajny i ziarnisty rosną tylko pod młodymi sosnami. Gdy drzewa się zestarzej, maślaki znikają. 

Gdzie szukać koźlarzy (koźlaków, kozaków)

Grzyby z rodzaju koźlarz szczególnie preferują towarzystwo brzozy i osik. Ale rosną także po sosnami, świerkami, grabami i dębami.

Muchomory czerwone często rosną pod tymi samymi drzewami co prawdziwki
Muchomory czerwone to grzyby trujące

Gdzie szukać grzybów? Tam, gdzie rosną muchomory czerwone!

Warto sprawdzać miejsca, w których rosną muchomory czerwone szczególnie w lasach iglastych, bo często w pobliżu rośną borowiki! Muchomory preferują sosny i świerki. A z drzew liściastych lubią brzozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *