Pospolity żółty chwast, czyli nawłoć żółta, to roślina miododajna uwielbiana przez owady

Nawłoć żółta – miododajny i bakteriobójczy chwast znany od stuleci

Nawłoć żółta i jej cudowne właściwości znane są od stuleci. Ta okazała, kwitnąca na żółto roślina, występuje głównie na łąkach, w ogrodach, a także na polach uprawnych nieopodal rzek. Często rośnie w towarzystwie wrotyczu. Nawłoć czasami zwana jest także polską mimozą, bo kwitnie na przełomie sierpnia i września, czyli mimozami jesień się zaczyna…

Nawłoć żółta – jak wygląda i gdzie rośnie?

Nawłoć jest rośliną światłolubną, występuje głównie na glebach wilgotnych i gliniastych, często w okolicach rzek i stawów. Warto zaznaczyć, że może ona wyrosnąć nawet do 2 metrów wysokości. Okresem kwitnienia nawłoci jest druga połowa sierpnia i początek września. Łatwo ją rozpoznać, gdyż zdobią ją wiechy żółtych kwiatów, uwielbianych przez owady. Ten żółty chwast to prawdziwa restauracja dla pszczół, motyli i innych owadów.

Glistnik jaskółcze ziele na kurzajki i nie tylko

Nawłoć żółta – roślina miododajna

Nawłoć żółta to roślina miododajna. Pszczoły próbują zbierać nektar nawet z zerwanego kwiatu nawłoci. Miód nawłociowy jest natomiast rzadko spotykany, choć ma niezwykle korzystne właściwości. Miód ten jest szczególnie polecany dla osób zmagających się z niedrożnością górnych dróg oddechowych, nerek, a także przy schorzeniach stawów. Miód nawłociowy wpływa także korzystnie na serce.

Nawłoć żółta - roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i motyle
Nawłoć żółta – roślina miododajna, chętnie odwiedzana przez pszczoły i motyle / Tot. Pixabay

Jakie właściwości mają kwiaty nawłoci?

Nawłoć można stosować także w przypadku odkażania skóry. Stosowano ją przy chorobach skóry: wysypce, wrzodach, trudno gojących się ranach, ponieważ ma właściwości odkażające i przeciwgrzybicze. Ponadto, roślina ta znacznie przyspiesza proces gojenia się siniaków i krwiaków.

Zobacz także: Cykoria podróżnik – właściwości lecznicze i zastosowanie

Z kolei kwiaty oraz liście nawłoci mogą nam posłużyć do przygotowania herbaty ziołowej, która ma działania przeciwbakteryjne. Prawdopodobnie roślina ta pomaga alergikom (jednak nie ma na to medycznych dowodów) i działa wzmacniająco na nasz organizm.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.