Mężczyzna odśnieża drewniany dach - usuwa grubą warstwę śniegu

Nieodśnieżony dach – jakie niesie zagrożenia?

Choć opady śniegu w Polsce są z roku na rok coraz rzadsze, wciąż się zdarzają, i czasami bywają bardzo intensywne. Gruba warstwa śniegu zalega wtedy na dachach domów, nawet jeśli są one skośne. Niestety jest to zagrożenie, z którym trzeba jak najszybciej się uporać. Dlaczego nieodśnieżony dach to problem, który trzeba rozwiązać? Jak przeprowadzać odśnieżanie dachów?

Zagrożenia dla budynku i ludzi

Im większa warstwa śniegu zalegającego na dachu, tym większe zagrożenie dla domu i człowieka. Jeśli chodzi o dom, gruba warstwa śniegu jest zagrożeniem dla jego konstrukcji. Najzwyczajniej w świecie duże ilości śniegu to zbyt wielkie obciążenie dla dachu. Zwłaszcza jeśli mowa o starym domu, w którym dach jest już mocno wyeksploatowany. Długo zalegająca na dachu warstwa śniegu z pewnością przyspieszy remont dachu, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do jego zawalenia. Nie ma wątpliwości, że odśnieżanie dachów wieloletnich należy przeprowadzać zawsze, gdy tylko śnieg pojawi się na pokryciu dachowym. Jednak wskazane jest to również w przypadku całkiem nowych konstrukcji.

Warto również mieć na uwadze, że śnieg może zniszczyć pokrycie dachowe. Zwłaszcza ze względu na wilgoć, która jest źródłem grzyba i pleśni. Natomiast zarówno grzyb, jak i pleśń to problem nie tylko estetyczny, ale również zagrożenie dla zdrowia. Co gorsza zalegający śnieg może być przyczyną powstawania pleśni lub grzyba na poddaszu, do czego bezwzględnie nie można dopuścić.

Ponadto śnieg zalegający na dachu to zagrożenie dla ludzi. Przechodząc obok elewacji domu zawsze można się spodziewać lawiny spadającej z dachu. Jeśli śnieg zamarznie, zagrożenie może być bardzo poważne.

Profesjonalne odśnieżanie dachów

Istnieje możliwość przeprowadzenia odśnieżania na własną rękę, jednak zdecydowanie nie zalecamy takiego rozwiązania. Praca na wysokości jest niebezpieczna, a upadek może być katastrofalny w skutkach. Dlatego też odśnieżanie dachów zawsze powinni przeprowadzać fachowcy. Mowa o osobach, które przeszły odpowiednie przeszkolenie i posiadają uprawnienia do pracy na wysokości. Jednocześnie zatrudniając specjalistów od odśnieżania można być spokojnym o skuteczność działań i ich sprawne przeprowadzenie.

Potrzebujesz pomocy? Zapraszamy: odśnieżanie dachów Warszawa

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *