Biała jadalnia z dużym stołem

O czym należy pamiętać urządzając jadalnię?

Jadalnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tutaj zasiada się do wspólnych, rodzinnych posiłków i przyjmuje gości. Warto więc zadbać o to, by przestrzeń ta spełniała wszystkie swoje funkcje bez zarzutu oraz zachwycała swoim wystrojem. Czego zatem nie może zabraknąć w dobrze wyposażonej jadalni?

Czym się kierować, urządzając jadalnię?

We współczesnych domach rzadko już spotyka się osobne pomieszczenie przeznaczone na jadalnię. Zazwyczaj funkcję tę pełni przestrzeń w salonie lub w aneksie kuchennym. Często metraż, na którym muszą zmieścić się stół i krzesła, jest mocno ograniczony. Z tego powodu planując urządzenie jadalni należy kierować się przede wszystkim swoimi potrzebami i możliwościami. Podstawowe pytania, na które należy sobie odpowiedzieć, powinny dotyczyć przede wszystkim:

  • liczby osób, które zazwyczaj zasiadają wspólnie do posiłku;
  • tego, jak często przyjmuje się gości;
  • specyficznych potrzeb poszczególnych osób, takich jak np. krzesełko dla dziecka. 

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest oczywiście wielkość przestrzeni, na jakiej można wygospodarować jadalnię oraz własne upodobania.

Jak urządzić małą jadalnię?

Najczęściej spotykanym ograniczeniem w wystroju mieszkań jest mały metraż. W takim wypadku na jadalnię można przeznaczyć jedynie kącik w salonie, który najczęściej jest już połączony z aneksem kuchennym. To rozwiązanie jednak ma swoje plusy. W ten sposób tworzy się uniwersalne pomieszczenie będące sercem domu. Sprzyja ono wspólnemu spędzaniu czasu przez całą rodzinę. Taki rozkład znacznie ułatwia także podawanie posiłków. Dobrym wyborem jest ulokowanie stołu i krzeseł na pograniczu kuchni i salonu. W ten sposób tworzy się osobne strefy. 

Jadalnia w osobnym pomieszczeniu – jak ją urządzić?

Właściciele domów o dużym metrażu mogą sobie pozwolić na przeznaczenie całego pokoju na jadalnię. W takim wypadku warto skorzystać z dostępnych kolekcji, które zawierają meble do jadalni. Takie rozwiązanie sprawi, że wystrój będzie spójny i elegancki. W zestawach tych znajdują się stoły, krzesła, a czasem także kredensy bądź etażerki. Są to istotne elementy wyposażenia, które pozwalają na przechowywanie wszelkich potrzebnych przyborów w pobliżu. Ponadto pełnią także funkcję dekoracyjną. Często posiadają przeszklone witryny, które pozwalają wyeksponować kolekcję porcelany lub kryształów. 

Jaka podłoga do jadalni?

Jadalnia, podobnie jak kuchnia, jest pomieszczeniem, w którym zdarza się, że coś się wyleje, upadnie lub rozbije. Z tego względu warto zadbać o to, aby podłoga w tym pokoju była odporna na uszkodzenia i zabrudzenia. Parkiet nie jest zatem najlepszym wyborem. Najlepiej sprawdzą się tutaj posadzki wykonane z żywicy lub klasyczne płytki. Obecnie w sklepach można znaleźć również takie, które do złudzenia przypominają drewno. Dobrym rozwiązaniem jest także posadzka z terakoty lub grysu.

Jakie meble do jadalni wybrać?

Wybór mebli do jadalni może stanowić nie lada wyzwanie. W salonach meblowych, takich jak Meble Pyka, dostępne są stoły w różnych stylach, od nowoczesnego po tradycyjny. Warto zadbać o to, by wystrój tego pomieszczenia odpowiadał aranżacji reszty domu. W zależności od wielkości i kształtu jadalni, można zdecydować się na stół okrągły, prostokątny, kwadratowy lub owalny. Świetnym rozwiązaniem jest także stół, który można rozłożyć. Dzięki temu możliwe jest przyjęcie większej liczby gości. Wybierając wyposażenie jadalni należy kierować się przede wszystkim własnym gustem oraz potrzebami domowników. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *