Odwodnienie w przypadku seniora to bardzo groźne zjawisko. Może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zagrozić życiu. Niestety w przypadku osób starszych często pojawia się problem z przyjmowaniem płynów. Wynika on z tego, że wraz z wiekiem odczuwanie pragnienia słabnie, a to prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. Przyczyn odwodnienia u osób starszych jest jednak znacznie więcej. Jakie one są i jak sobie radzić z tym zjawiskiem?
Spis treści
Ile wody powinien pić senior?
Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wieku, aktywności fizycznej i temperatury panującej na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że Instytut Żywności i Żywienia dokładnie określa minimalną ilość płynów, jaką powinien spożywać każdy człowiek. Szukając więc informacji, ile wody powinien pić starszy człowiek zarówno na opieka.felizajob.pl/ile-wody-powinien-pic-starszy-czlowiek, jak i stronach WHO i IŻŻ znajdziemy zalecenie mówiące, że kobiety powinny wypijać 2 litry wody, natomiast mężczyźni 2,5 litra dziennie. Mniejsze spożycie może doprowadzić do odwodnienia.

Jakie są przyczyny odwodnienia seniora?
Statystyki pokazują, że odwodnienie stanowi jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji osób starszych. Przyczyn jego pojawienia się jest wiele. Przede wszystkim wiąże się jednak z niskim spożyciem produktów i napojów mlecznych, soków warzywnych i owocowych, wody i zastąpienie ich słodkimi napojami np. kawą herbatą. Do odwodnienia seniora prowadzi też:
- nieregularne spożywanie posiłków lub ich pomijanie,
- naturalny proces zmniejszania się ilości wody w organizmie spowodowany procesem starzenia się,
- zmniejszeniem efektowności poszczególnych narządów, co osłabia nerki i ośrodek pragnienia w mózgu,
- przyjmowanie leków, które mogą zwiększać ryzyko odwodnienia organizmu.

Jakie objawy daje odwodnienie u seniora?
Odwodnienie u seniorów ma wiele niespecyficznych objawów. Symptomy te bardzo łatwo pomylić z chorobami wieku podeszłego lub też ogólnym pogorszeniem samopoczucia, które często pojawia się u osób starszych. Sprawia to, że są one ignorowane, a to może doprowadzić do poważnych konsekwencji. U osób starszych zaniepokoić powinno więc: osłabienie, skurcze mięśni, nudności, osłabienie funkcji poznawczych, bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości i widzenia, przyspieszona praca serca, niepokój, pobudzenie, skłonność do upadków, zaparcia, podkrążone oczy. Zauważając u seniora takie objawy, w pierwszej kolejności należy zadbać o nawodnienie organizmu, a w przypadku niepokojących i zaawansowanych objawów skontaktować się z lekarzem.
Źródło: Artykuł sponsorowany