Szklanka wody z cytryną

Odwodnienie – niebezpieczna przypadłość seniorów

Odwodnienie w przypadku seniora to bardzo groźne zjawisko. Może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet zagrozić życiu. Niestety w przypadku osób starszych często pojawia się problem z przyjmowaniem płynów. Wynika on z tego, że wraz z wiekiem odczuwanie pragnienia słabnie, a to prowadzi do zaburzenia gospodarki wodno – elektrolitowej. Przyczyn odwodnienia u osób starszych jest jednak znacznie więcej. Jakie one są i jak sobie radzić z tym zjawiskiem?

Ile wody powinien pić senior?

Zapotrzebowanie organizmu na wodę zależy od wieku, aktywności fizycznej i temperatury panującej na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że Instytut Żywności i Żywienia dokładnie określa minimalną ilość płynów, jaką powinien spożywać każdy człowiek. Szukając więc informacji, ile wody powinien pić starszy człowiek zarówno na opieka.felizajob.pl/ile-wody-powinien-pic-starszy-czlowiek, jak i stronach WHO i IŻŻ znajdziemy zalecenie mówiące, że kobiety powinny wypijać 2 litry wody, natomiast mężczyźni 2,5 litra dziennie. Mniejsze spożycie może doprowadzić do odwodnienia.

Starszy mężczyzna w szlafroku z kubkiem napoju

Jakie są przyczyny odwodnienia seniora?

Statystyki pokazują, że odwodnienie stanowi jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji osób starszych. Przyczyn jego pojawienia się jest wiele. Przede wszystkim wiąże się jednak z niskim spożyciem produktów i napojów mlecznych, soków warzywnych i owocowych, wody i zastąpienie ich słodkimi napojami np. kawą herbatą. Do odwodnienia seniora prowadzi też:

  • nieregularne spożywanie posiłków lub ich pomijanie,
  • naturalny proces zmniejszania się ilości wody w organizmie spowodowany procesem starzenia się,
  • zmniejszeniem efektowności poszczególnych narządów, co osłabia nerki i ośrodek pragnienia w mózgu,
  • przyjmowanie leków, które mogą zwiększać ryzyko odwodnienia organizmu. 
Starszy mężczyzna siedzi przy stole

Jakie objawy daje odwodnienie u seniora?

Odwodnienie u seniorów ma wiele niespecyficznych objawów. Symptomy te bardzo łatwo pomylić z chorobami wieku podeszłego lub też ogólnym pogorszeniem samopoczucia, które często pojawia się u osób starszych. Sprawia to, że są one ignorowane, a to może doprowadzić do poważnych konsekwencji. U osób starszych zaniepokoić powinno więc: osłabienie, skurcze mięśni, nudności, osłabienie funkcji poznawczych, bóle i zawroty głowy, zaburzenia świadomości i widzenia, przyspieszona praca serca, niepokój, pobudzenie, skłonność do upadków, zaparcia, podkrążone oczy. Zauważając u seniora takie objawy, w pierwszej kolejności należy zadbać o nawodnienie organizmu, a w przypadku niepokojących i zaawansowanych objawów skontaktować się z lekarzem. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *