Rubin może być cenniejszy niż diament

Rubin – kamień namiętności, miłości i pasji

Rubin to jeden z najcenniejszych kamieni w jubilerstwie. Zachwyca wyjątkowymi barwami od głębokiego różu do krwistej czerwoni. Rubin czasami określany jest jako „barwny ekstrakt z kropli krwi matki ziemi”. Ze względu na wyjątkowy, płomienny kolor uznawany jest kamień miłości. Duże okazy rubinów bywają cenniejsze od diamentów.

Rubin może być cenniejszy niż diament

Rubin – nazwa i pochodzenie kamienia

Rubin nazwę zawdzięcza swojej wyjątkowej barwie, po łacinie „ruber” znaczy właśnie „czerwony”. Najbardziej pożądane rubiny pochodzą z Birmy i cechują się barwą głębokiej czerwieni o niebieskim odcieniu (tzw. kolor „gołębiej krwi”). Złoża występują także w Tajlandii, Kambodży, Sri Lance, Afganistanie, Pakistanie, USA (Karolina Płn.), Australii, Norwegii, Finlandii i na Madagaskarze. Rubin to rzadka odmiana korundu. Kamień swoją czerwoną barwę zawdzięcza obecności chromu, a brązową domieszce żelaza. Rubin i szafir są najtwardszymi minerałami występującymi na Ziemi, zaraz po diamencie. Duże egzemplarze rubinów bywają droższe od diamentów.

Historia fascynacji rubinem

Pierwsze wzmianki o biżuterii z rubinami pojawiają się już w indyjskich poematach sprzed pięciu tysięcy lat, gdzie opisano wspaniały naszyjnik z rubinów i diamentów. Wielki włoski podróżnik Marco Polo pisał o nim „barwa rubinu to symbol namiętności, miłości i rozkoszy, to barwa życia i młodości”. Największy rubin na świecie to Serce Afryki (Heart of Africa)!

Właściwości rubinu

W dawnych kulturach wierzono, że kryształ w kolorze czerwonym sprawuje władzę nad egzystencją. Dzięki swej barwie kojarzy się z krwią oraz życiem. Chroni przed złem jako amulet, a przynosi szczęście jako talizman.

Rubin symbolizuje największe z bogactw – miłość, dlatego jest ulubieńcem zakochanych. Rubin to również kamień obfitości i dynamizmu, przywraca pasję i chęć działania, odbudowuje wiarę i optymizm. Jego energia pozytywnie wpływa na uczucia, pozycję społeczną i prestiż, przyciąga pozytywnych ludzi i zdarzenia. Jest kamieniem liderów i królów.

Rubin w medycynie niekonwencjonalnej:

• Wzmacnia serce, oczyszcza krew, pobudza krążenie (doskonały dla osób z niskim ciśnieniem), rozgrzewa zimne kończyny.
• Uśmierza bóle w górnym odcinku kręgosłupa.
• Łagodzi dolegliwości lub zmęczenie oczu.
• Ma dobroczynne działanie na gruczoł grasicy, dzięki czemu wzmacnia odporność organizmu i pobudza system immunologiczny.
• Wpływa na szybszą regenerację organizmu po chorobach, w szczególności po zawale serca.

Kamienie szlachetne a znaki zodiaku – rubin

Znaki zodiaku, dla których ten kamień może być talizmanem to: Baran, Lew, Koziorożec.

Biżuteria z rubinem – miłość i pasja

Najcenniejsze rubiny to:

  1. Rubin Rosser Reeves Star – 138, 72ct (27,74 g), Sri Lanka. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych rubinów gwiaździstych, który jest cięty w kaboszosz. Można go podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej w Waszyngtonie (Smithsonian).
  2. Rubin Carmen Lucia – 23.10ct (4,62 g), Birma. Uważany za jeden z najpiękniejszych birmańskich cudów. Kamień został kupiony po śmierci żony darczyńcy, który ofiarował go później Smithsonian Muzeum w Waszyngtonie.
  3. Rubin Richarda Burtona – 8,24ct (1,648 g). Pierścionek z rubinem i brylantami należał do Elizabeth Taylor. Był to prezent świąteczny od Richarda Burtona.
  4. Rubinowe pantofelki – 4600 sztuk rubinów. Pantofelki stworzył Harry Winston na pamiątka 50. rocznicy powstania filmu “Czarnoksiężnik z krainy Oz”.
  5. Rubin Etcetera – 6,04ct (1,208 g), Birma. Pierścionek z owalnym rubinem oraz diamentami w białym złocie próby 750. W 2012 roku pierścionek został sprzedany za 3,33 mln dolarów

Pierścionek zaręczynowy z rubinem otoczonym diamentami będzie symbolizował wieczną i szczerą miłość. Ponadczasowe piękno tego szlachetnego kamienia doskonale eksponują kolczyki o niepowtarzalnych kształtach, oraz zawieszki z rubinem, które stanowią najpiękniejszy podarunek, niezależnie od okazji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *