Szmaragd – starożytny król kamieni szlachetnych

Szmaragd to jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych. W Starożytności uważano go za króla klejnotów. Archeolodzy znajdowali szmaragdy w grobowcach faraonów, wspomina się nich o w Starym i Nowym Testamencie. Trudno oddać słowami piękno barwy szmaragdu, konieczne było więc stworzenie nowego określenia „szmaragdowa zieleń”. Nazwa szmaragdu pochodzi od greckiego smaragdos i łaciny smaragdus, które oznaczają właśnie zielony klejnot.

Szmaragd to odmiana berylu. Kamień przybiera różne odcienie, od jasnozielonego do ciemnozielonego, zaś szczególnie cenną, niezmiernie rzadką odmianą jest szmaragd trapiche, w którym widoczny jest w przekroju poprzecznym kryształu wzór sześcioramiennej gwiazdy. Klejnoty szlifuje się je tzw. „szlifem szmaragdowym”, brylantowym lub gwiaździstym, rzadziej gruszkowym i kaboszonowym. Jubilerzy szlifujący kamienie wiedzą, że podczas szlifowania szmaragdu oczy odpoczywają, a nie męczą się. Wszystko to dzięki niezwykłe, zielonej barwie kamienia.

Znaczenie kamieni szlachetnych – szmaragd

Jego czysta, zielona barwa symbolizuje siły regeneracji ciała, myślenia oraz działania. Jeśli oprawimy w pierścionku zaręczynowym szmaragdy i diamenty, sprawimy że jego posiadaczka będzie zawsze bezpieczna i zadowolona. Szmaragd jest szczęśliwym klejnotem zakochanych, wierzy się jego właściciela nie dosięgnie zdrada. Pod wpływem tego kamienia rozkwita miłość. Szmaragd pomaga uzyskać równowagę i harmonię wewnętrzną. Jest klejnotem dla ludzi mocnych i zdecydowanych.

Uważa się, że jego zielona barwa wpływa kojąco, wzmacnia nerwy, łagodzi podrażnienia, ponieważ jest to barwa otaczającej nas przyrody. Działa też leczniczo na narząd wzroku. Niektórzy wierzą, że szmaragd porywa do walki ze słabościami i ułomnościami natury ludzkiej. Przynosi wyciszenie emocjonalne, sprzyja harmonii, ukojeniu, wpływa na poprawię nastroju, ucisza gniew. Ten niezwykły kamień sprzyja również osobom z darem jasnowidzenia.

Kamienie szlachetne a znaki zodiaku – szmaragd

Szmaragd to talizman dla ludzi urodzonych pod znakiem Byka, Raka, Koziorożca.

Biżuteria ze szmaragdami

Nieprzemijające piękno biżuterii ze szmaragdami ludzie doceniają od tysiącleci. W Starożytności szmaragd uważano za króla kamieni szlachetnych. Poszukiwacze znajdowali go w grobowcach faraonów, wspomina się nim o w Starym i Nowym Testamencie, a oszlifowany jako soczewka pomagał cesarzowi Neronowi oglądać walki gladiatorów. Szczególnie ceniony był w starożytnym Egipcie, Persji, Arabii, u Majów oraz Azteków. Największy szmaragd o wartości jubilerskiej wydobyto w Kolumbii, miał masę 7025 ct. W tym rejonie świata bywają większe okazy. Często jednak kamienie są spękane dlatego mają mniejszą wartość. Największy znaleziony tam okaz miał masę 16 020 ct.

Jest wiele słynnych szmaragdów, które nie zostały pocięte i możemy je podziwiać w muzealnych gablotach na wystawie. Są to m.in. “Książę Devonshire”, “Patricia”, “Mogul” lub “Gachala”. Prawdopodobnie największym wyrobem wykonanym z jednego kryształu jest ciemnozielona rzeźbiona waza o wysokości 10 cm i masie 2 681 ct, która znajduje się w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *