Kamienie szlachetne: kamienie jubilerskie od a do z

Kamienie szlachetne, czyli tak zwane kamienie jubilerskie to rzadko spotykane, czyste, jednorodne i przezroczyste odmiany niektórych minerałów i skał. Kamienie szlachetne to niezwykle wartościowe minerały. Odpowiednio oszlifowane duże okazy diamentów, rubinów czy tanzanitów mogą osiągać wartość kilkuset milionów złotych!

Kamienie szlachetne odznaczają się silnym połyskiem, efektownym zabarwieniem (lub są zupełnie bezbarwne), dużą trwałością i twardością. Stosuje się je w jubilerstwie, oprawia w złoto, srebro i inne metale szlachetne.

Moc kamieni szlachetnych

Kamieniom szlachetnym przypisuje się także właściwości terapeutyczne i magiczne. Od wieków traktowane są jako talizmany i symbole statusu oraz pewnych cnót, cech, znaczeń. Dodatkowo każdy kamień jest trochę inny i ta cudowna różnorodność czyni je tak fascynującymi.

Oto lista kamieni szlachetnych stosowanych w jubilerstwie:

Kamienie szlachetne

W chwili obecnej, większość międzynarodowych organizacji geologicznych oraz GIA (Gemological Institute of America) uznało za niewłaściwe kategoryzowanie kamieni na szlachetne, półszlachetne i nieszlachetne. Według autorów tego typu podział jest mylący, ponieważ od razu zakłada się, że kamień szlachetny jest bardziej wartościowy od pół- czy nieszlachetnego. Podział ten zmienił się na przestrzeni wieków, np. ametyst w wielu kulturach był postrzegany jako kamień szlachetny do czasu gdy odkryto ogromne złoża tego kamienia i jego wartość gwałtownie spadła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *