Złote bombki i dekoracje na ubranej choince

Kiedy ubieramy choinkę na Boże Narodzenie

Choinka to symbol świąt Bożego Narodzenia. Pięknie ubrane drzewko tradycyjnie towarzyszy nam w czasie Wigilii, Bożego Narodzenia oraz przez cały styczeń – aż do 2 lutego. Obecnie ubrane choinki w zdobią sklepy już od początku grudnia. Jednak czy jest to zgodne z tradycją? Kiedy ubieramy choinkę na Boże Narodzenie?

Skąd pochodzi zwyczaj ubierania choinki

Tradycja ubierania świątecznego drzewka znana była już w Alzacji, gdzie drzewko dekorowano jabłkami. Tradycję tę poparł Marcin Luther i zwyczaj dekorowania choinki zadomowił się w protestanckich Niemczech. Do Polski tradycja ubierania choinki na święta Bożego Narodzenie przywędrował właśnie z Niemiec na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo choinki pojawiały się w domach szlachty, arystokracji i bogatych mieszczan. Dopiero z czasem ubieranie choinki stało się ogólnonarodową tradycją. 

Kiedy ubieramy choinkę

Pięknie przyozdobiona choinka to znak rozpoznawczy świąt Bożego Narodzenia, a jej ubieranie to jeden z najpiękniejszych świątecznych zwyczajów. Dzieci lub cała rodzina wspólnie dekorują drzewko bombkami, światełkami i słodyczami. 

Według tradycji choinkę powinniśmy ubierać 24 grudnia, czyli w wigilijny poranek. Kościół Katolicki dopuszcza ubranie choinki w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie.

Jeżeli obawiamy się, że tuż przed świętami nie dostaniemy ładnego drzewka ciętego, to choinkę można kupić kilka dni wcześniej i przechować ją w chłodnym miejscu do Wigilii. Jeżeli decydujemy się choinkę w doniczce lub sztuczną nie musimy się martwić przechowywaniem świerka do świąt.

Co symbolizują ozdoby choinkowe

Nie wszyscy wiedzą, że tradycyjne ozdoby choinkowe mają swoje znaczenie! Orzechy, jabłka i gwiazdy nie zdobią choinki bez powodu. Oto symbolika choinkowych dekoracji:

  • jabłka – przypominają o rajskim jabłku
  • orzechy – symbolizują dobrobyt i siłę
  • gwiazda – symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie
  • anioły – mają opiekować się domem
  • dzwoneczki – oznaczają głoszenie dobrej nowiny
  • łańcuchy – przypominają o kuszeniu przez biblijnego węża 
  • lampki – mają za zadanie odstraszać złe moce, a także wskazywać drogę zbłąkanym.

Oczywiście pod choinką nie może zabraknąć prezentów, które w zależności od regionu Polski przynosi Gwiazdka, Gwiazdor lub Aniołek!

Złota bombka na choince
Złota bombka na choince

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *