Jeżeli wybierasz się na USG barku, możesz czuć się spokojny. To badanie nie jest inwazyjne, bolesne ani niebezpieczne. Ponadto, przebiega bardzo szybko i pierwsze diagnozy możliwe są już po kilku minutach. Lekarze często nawet podczas oglądania urazu twojego stawu będą w stanie stwierdzić rozległość urazu. To po prostu świetny pierwszy krok w diagnostyce lub doskonałe rozwiązanie kontroli zrastania się tkanek.
Spis treści
Jak przygotować się do USG barku? Lista do zrobienia jest bardzo krótka
Żeby wykonać USG barku nie musisz praktycznie nic robić. Tak naprawdę wystarczy odsłonić miejsce urazu i pozwolić lekarzowi nanieść żel. Następnie przykłada się końcówkę emitującą ultradźwięki. Człowiek nie może ich nawet usłyszeć, gdyż wykraczają poza pasmo słyszalne. Po badaniu wytrzyj się suchym ręcznikiem. Całość nie powinna potrwać dłużej niż kilkanaście minut. Nie wymaga się przybycie na czczo, ani przyjmowanie dodatkowych leków. W celu uwypuklenia żył i innych tkanek możesz jedynie wypić więcej wody przed wejściem do gabinetu.
Dlaczego USG barku to świetny pomysł? Lista powodów jest bardzo długa
Ultrasonografia barku to badanie powszechne. Nie dzieje się dlatego, że urazy tego stawu są popularne. Tu chodzi o fakt łatwości w dostępie do USG. Te narzędzie pozwala na szybką wstępną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Wystarczy położyć się na kozetce i w kilka minut pierwsza lekarska diagnoza trafi do twoich uszu.
Badanie absolutne bezpiecznie – jak to możliwe? Oto odpowiedź na te pytanie!
Ultrasonografia zaliczana jest do grupy bezpiecznych badań diagnostycznych. Dzieje się tak dlatego, że czynnikiem penetrującym tkankę nie jest promieniowanie. To zdecydowanie obniża ubytek na zdrowiu wynikający z diagnostyki barku. W takim razie pojawia się pytanie – dzięki czemu lekarz ma wgląd do tkanek twojego stawu? Wszystko dzięki falom dźwiękowym o odpowiedniej częstotliwości. To sprawia, że odbijając się od materii wewnątrz ciała, tworzą dość dokładny obraz mięśni, ścięgien i kości.
Ultrasonografia jest także tania – to zwiększa jej atrakcyjność!
Powszechność i wiekowość tej technologii sprawia, że zawsze wtedy, gdy będziesz potrzebować USG, będziesz mógł je wykonać niewielkim kosztem. To zwiększa dostępność do tej usługi. Konsultacja medyka, badanie i diagnoza wraz z wydrukiem obrazu barku to koszt nie większy niż kilkaset złotych. W zależności od miejsca i renomy lekarza, wartość ta może się wahać.
USG – badanie dostępne niemal zawsze od ręki, jak to możliwe?
Ultrasonografia to badanie, które niemal zawsze jest dostępne od ręki. Jest to możliwe dzięki powszechności aparatury umożliwiającej diagnostykę w tym kierunku. Wiele gabinetów fizjoterapii, ortopedii i chirurgii posiada kilka takich narzędzi. Dzięki temu, każda osoba, która potrzebuje USG barku, może uzyskać pomoc niemal w trybie natychmiastowym.
Czy zawsze USG barku będzie pokazywać dokładny obraz urazu? Nie zawsze jest to możliwe
Tak jak wspominaliśmy, ultrasonografia jest bezpiecznym badaniem, jednak wiąże się to z niedokładnością obrazu, który jest generowany za pomocą ultradźwięków. Fale odbijające się od różnych tkanek czasem dają rozmazane krawędzie. Niektóre struktury są przez to niewidoczne albo mogą dać fałszywe objawy. Problemem mogą być także obrzęki i rozległe urazu braku. Dlatego warto wtedy wesprzeć się bardziej szczegółowymi narzędziami, takimi jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Nie jest to jednak powodem do odmówienia użycia USG. Bez względu na stan pacjenta istnieje szansa na znalezienie niebezpieczeństw. Decyzje o dalszym leczeniu zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Dlatego w pełni powinieneś zdać się na jego opinię.
USG – co można zrobić gdy obraz barku nie jest idealny?
Ultrasonografia to badanie pozwalające na poszukiwanie odpowiedniego miejsca do wykonania obrazu. Wszystko dlatego, że manipulator USG można przykładać pod różnymi kątami i miejscami wokół barku. Pozwala to na uzyskanie dokładniejszych pomiarów i weryfikacji, które tkanki są uszkodzenia i jak postępuje zrastanie. Wykonuje się wtedy kilka fotografii stawu, które są od razu drukowane i wręczane pacjentowi. To sprawia, że zawsze będziesz mógł skonsultować się z innym lekarzem.
Czy urazy sportowe można zdiagnozować za pomocą USG? Zdecydowanie tak!
Pomimo tego, że ultrasonografia nie zawsze daje jednoznaczny obraz, to niemal zawsze powinno się ją wykonywać jako pierwsze badanie po doznaniu urazu sportowego. Ta zasada dotyczy także barku, który często ulega zwichnięciom i złamaniom. Nawet jeśli zdjęcia nie będą wystarczająco dokładne, to pomagają lekarzowi w określeniu miejsca wystąpienia kontuzji i rozległości urazu. Pozostałe detale będą dostępne po dokładniejszej diagnostyce.
Źródło: Artykuł sponsorowany
Talentem bije każdy Twój wpis i post, twórcze myślenie nie sprawia Ci problemu, to się nazywa intelektualny most, on sprawia wielką radość każdemu odwiedzającemu.