Lekarka przed wykonaniem gastroskopii

Wskazania do wykonania gastroskopii

Pomimo, iż czasami tego nie chcemy – bywa tak, że musimy wykonywać badania, które nie są zbyt przyjemne. Jednym z takich właśnie badań jest gastroskopia – do przełyku pacjenta trafia tutaj rurka z aparatem, która pozwala uzyskać dobry obraz tego, co dzieje się wewnątrz organizmu człowieka. Ta rurka zostaje umieszczona w gardle i pomimo, iż prawie zawsze wykorzystywane jest znieczulenie – w dalszym ciągu nie jest to na pewno przyjemne doświadczenie. 

Okazuje się jednak, że gastroskopia gwarantuje lekarzowi o wiele więcej przydatnych informacji niż zrobi to jakiekolwiek zdjęcie rentgenowskie lub rezonans – tutaj jesteśmy w stanie też pobrać wycinek, jeśli tylko pojawi się taka potrzeba. A różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne związane z przewodem pokarmowym trzeba zwalczać szybko – tym bardziej wtedy, gdy istnieje ryzyko pojawienia się nowotworu. Jeśli potrzebna Ci teraz gastroskopia Warszawa to miasto, gdzie możesz ją zrobić bardzo szybko – bez uciążliwego czekania.

Kiedy warto ją zrobić? 

O wykonaniu gastroskopii decyduje zwykle lekarz, który uznaje, iż będzie to najlepszy sposób na uzyskanie dobrej diagnozy. Co może go do tego skłonić? Będą to takie problemy, jak nawracająca zgaga, wzdęcia czy nudności. Niepokojące są na pewno kłopoty z przełykaniem – tutaj pacjent przez długi okres czasu praktycznie nie jest w stanie jeść samodzielnie. Gastroskopia na pewno zostanie zalecona osobom, które często walczą z bólem podczas przełykania, straciły dużo kilogramów i pojawił się też kaszel – to mogą być niestety symptomy nowotworu żołądka. 

Można wykonać takie badanie także profilaktycznie – będzie to dobry pomysł u tych osób, które mają w swojej rodzinie historię chorób przełyku lub żołądka bądź dwunastnicy. Pomimo, iż badanie nie jest przyjemne – może uratować nam życie.

Przebieg badania 

Podczas, gdy do przewodu pokarmowego wprowadzana jest rurka – może niestety pojawić się odruch wymiotny. To właśnie to stanowi największy problem podczas tego badania – ból zwykle jest niewielki ze względu na użyte znieczulenie, ale odruch wymiotny ciężko jest nam opanować. Niektóre osoby decydują się na przyjęcie środków uspokajających przed gastroskopią – ale nie jest to obowiązkowe.

Podczas badania leżymy na boku i musimy starać się oddychać spokojnie – jednocześnie nie przełykając też śliny. Czas trwania badania niestety będzie zależny od tego, co dokładnie chce tutaj uzyskać lekarz – badanie z pobraniem wycinka będzie na pewno dłuższe niż zwykła gastroskopia. Ogólny czas jej trwania nie powinien jednak przekroczyć 30 minut. Szczegóły na https://medispace.pl/

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *