Osoby wysoko wrażliwe

WWO — czym jest wysoka wrażliwość?

Osoby wysoko wrażliwe często pozostają niezrozumiane nie tylko przez grupy, w których przychodzi im na co dzień funkcjonować, jak i często osoby najbliższe. Wynika to przede wszystkim z tego, że nie do końca wiemy, z czym mierzy nie osoba wysoko wrażliwa. Warto zaś podjąć ten temat, bo ludzi o wysokiej wrażliwości jest coraz więcej, a zrozumienie ich sposobu postrzegania świata jest ważne zarówno dla nich, jak i ich otoczenia. 

Co oznacza wysoka wrażliwość?

Myślenie o sposobie funkcjonowania osób wysoko wrażliwych wprowadził Jan Strelau, czyli polski humanista i psycholog. Osoby cechujące się wysoką wrażliwością to przede wszystkim jednostki, które przejawiają wrażliwość sensoryczną i to właśnie ten termin do dyskusji wprowadził Strelau. Chodzi tutaj przede wszystkim o specyficzną wrażliwość na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. Osoby z wysoką wrażliwością przetwarzania sensorycznego cechuje wielka podatność na to, co dzieje się dookoła nich. To z kolei sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest dla nich często bardzo wymagające, szczególnie jeśli funkcjonują w środowisku, które dostarcza im nadmiernej ilości bodźców. Sam termin wysokiej wrażliwości wprowadziła zaś dr Aron Elaine zajmująca się na co dzień psychoterapią oraz badaniami poświęconymi WWO, a także popularyzacją wiedzy na temat wysokiej wrażliwości. Co istotne sama Elaine identyfikuje się jako osoba wysoko wrażliwa.  Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź WWW co to.

Osoby wysoko wrażliwe — jakie wyzwania przed nimi stoją?

Osoby wysoko wrażliwe cechować się mogą częścią lub wszystkimi poniższymi cechami:

  • tendencją do głębokiego przetwarzania informacji, co np. utrudnia im podejmowanie decyzji, 
  • skłonnością do przebodźcowania (złym znoszeniem głośnych dźwięków, mocnych zapachów, silnie działających obrazów), 
  • emocjonalną reaktywnością i wysoką empatią (cechuje je np. unikanie konfliktów, tendencja do utożsamiania się z problemami innych, znacznie głębsze przeżywanie niektórych emocji), 
  • wyczulenie na subtelności, wrażliwość. 

Oczywiście nie oznacza to, że osoby posiadające wysoką wrażliwość mają wady, bo cech tego typu nie należy zupełnie tak rozpatrywać. Nie da się jednak zauważyć, że highly sensitive person ma często problemy z codziennym funkcjonowaniem w środowisku bardzo angażującym, funkcjonującym na silnych bodźcach i emocjach. Osobom WWO podejmowanie decyzji zajmuje często znacznie więcej czasu, mają tendencję do analizowania dużej ilości szczegółów. To wszystko sprawia, że często inne osoby nie rozumieją tego zachowania, banalizują problemy, z którymi mierzą się osoby WWO, irytują się na ich zbytnią wrażliwość czy daleko posuniętą empatię. 

Jak rozpoznać, że jesteś osobą wysoko wrażliwą

Jeśli słyszysz od swoich znajomych często, że za bardzo się przejmujesz, że nie możesz tak wszystkiego przeżywać, że zbyt emocjonalnie podchodzisz do życia, istnieje spora szansa, że masz wysoką wrażliwość. Nie oznacza to jednak, że masz na siłę się zmieniać. WWO w dużej mierze jest wrodzone i próba zmiany niektórych cech charakteru może jeszcze bardziej utrudnić ci funkcjonowanie. Warto jednak starać się zrozumieć swoje własne zachowania. Kiedy rozpoznasz, że jesteś WWO, łatwiej ci będzie zrozumieć samą lub samego siebie. Ponadto, WWO to nie tylko negatywy. Tego typu wrażliwość ma bardzo dużo pozytywów takich jak szczegółowość, perfekcjonizm połączony z empatycznością itd. 

Wysoko wrażliwi — warto zrozumieć

Osoby wysoko wrażliwe warto spróbować zrozumieć, dostrzec ich naturalnych charakter i tendencję do odbierania świata tak, a nie inaczej. Osoby wysoko wrażliwe są bardzo cenne dla społeczeństwa. Nie można próbować ich jednak pod niektórymi względami na siłę zmieniać. 

Źródło: Artykuł sponsorowany