Elegancki żyrandol z kloszem na beżowym suficie

Żyrandole z kloszem: klasyka i nowoczesność we wnętrzu

Żyrandole z kloszem przeżywają prawdziwy renesans. Obecnie stanowią jedno z najbardziej popularnych rozwiązań oświetleniowych – zarówno w przestrzeniach domowych, jak i użytkowych. Zachwycają swoją formą, konstrukcją, ale też uniwersalnością – żyrandole harmonizować będą z większością stylów i aranżacji.

Moda na rynku oświetleniowym zatacza koło. Niektóre modele tracą na popularności na wiele lat, by następnie powrócić ze zdwojoną mocą. Tak jest chociażby w przypadku żyrandoli z kloszem, które przez pewien czas straciły na znaczeniu, jednak obecnie ich efektowny wygląd sprawił, że znów powróciły do łask i są jednym z najchętniej stosowanym rozwiązań oświetleniowych.

Żyrandole z kloszem – uniwersalność zastosowań

Żyrandole z kloszem dostępne są w najróżniejszych wariantach – przebierać można w wielkościach, kształtach, kolorach, materiałach. Dzięki tak bogatej ofercie, każdy odnajdzie lampę, która będzie funkcjonalną ozdobą każdego wnętrza – bez względu na styl i aranżację.

Żyrandole kojarzą się głównie z rozłożystą konstrukcją i dość dużą formą. Obecnie jednak na rynku odnaleźć można mniejsze i nieco bardziej minimalistyczne modele, jednak mimo to, chętniej wybierane są te, które posiadają kilka lub kilkanaście punktów świetlnych, ponieważ pozwalają osiągnąć wyjątkowo ciekawy i niebanalny efekt oświetleniowy.

Warto podkreślić, że klosz lub klosze, w przypadku żyrandola, pełnią nie tylko funkcję ozdobną. Łagodzą one również światło żarówki, nadając jej odpowiednią barwę, a tym samym sprawiają, że jest ono bardziej komfortowe i przyjemne. 

Żyrandole z kloszem najczęściej stosowane są jako oświetlenie główne w salonach oraz sypialniach. W salonie, gdzie domownicy spędzają najwięcej czasu, ale i przyjmują gości, warto postawić na zachwycającą konstrukcję z wieloma punktami świetlnymi. W sypialni natomiast, można zastosować modele mniejsze, gdyż w tych pomieszczeniach, oświetlenie powinno wprowadzać nieco intymny klimat.

Ten rodzaj oświetlenia bardzo często występuje również w przestrzeniach użytkowych – zwłaszcza restauracjach, lokalach gastronomicznych oraz hotelach, gdzie dominują modele z kilkoma ramionami i kilkunastoma punktami świetlnymi. Nie tylko solidnie oświetlają dane wnętrze, ale też zachwycają swoją wielkością, bogatymi zdobieniami, a przy tym kojarzą się z luksusem. 

Do jakich wnętrz pasują żyrandole z kloszem?

Żyrandole z kloszem są na tyle uniwersalnym rozwiązaniem oświetleniowym, że znakomicie prezentować się będą w każdej przestrzeni. Wystarczy jedynie pamiętać, by materiały lampy oraz styl wykonania, pasowały do pozostałych dodatków oraz całej aranżacji.

Najczęściej, im większe pomieszczenie, tym większy żyrandol, jednak oczywiście nie jest to regułą. Wiele zależy od stylistyki wnętrza oraz indywidualnej wizji aranżacyjnej, jednak żyrandole z pięcioma czy sześcioma ramionami, z pewnością lepiej prezentować się będą w dużej przestrzeni. Jeśli jednak chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, warto zastanowić się nad żyrandolami z białymi bądź mlecznymi kloszami.

Do wnętrz urządzonych w stylu loftowym i industrialnym z pewnością pasować będą lampy wykonane z metalu, chromu, stali czy mosiądzu ze szklanymi kloszami. Do stylu klasycznego pasować będą żyrandole z kloszem do góry, które podświetlą sufit i rozproszą światło w różnych kierunkach. Modele tego typu cechują się natomiast dużą uniwersalnością, a to oznacza, że dobrze prezentować się będą w każdym wnętrzu. W klasycznych aranżacjach z pewnością sprawdzą się tradycyjne, kryształowe żyrandole. 

Jeśli w Twoim wnętrzu dominują style art deco czy vintage, postaw na żyrandole retro z białymi kulistymi kloszami lub kloszami z przydymionego szkła. Do stylów modern i glamour pasować będą natomiast lampy z nieregularnymi kształtami, które zachwycą swoją rozłożystością oraz bogactwem, a nawet wręcz przepychem.

Żyrandole z pojedynczym kloszem idealnie będą współgrały z minimalizmem, a więc też stylem skandynawskim, który wyróżnia się oszczędnością w środkach. Jeden klosz nie oznacza nudy – wystarczy zdecydować się intrygujący model, a tych na rynku nie brakuje.

Żyrandole z kloszem są dobrą propozycją dla osób, które nie lubią zbyt częstych metamorfoz wnętrz. Są one uniwersalne, a dzięki temu zawsze modne – ich ponadczasowy design będzie wspaniałą dekoracją przez długie lata. 

Co ważne, tego rodzaju oświetlenie, solidnie i równomiernie oświetla pomieszczenie. Buduje niepowtarzalny klimat oraz nastrój, dlatego też żyrandole cyklicznie pojawiają się w totalnie nowych, inspirujących odsłonach!

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *