Begonia zimowa jest wspaniale kwitnącą rośliną, która cieszy nasze oczy wspaniałymi kwiatami także zimą. Jest chętnie wybierana jako dekoracja w okresie Bożego Narodzenia. Sprawdź, jak dbać o begonie i właściwie pielęgnować rośliny w domu.
Spis treści
Begonia zimowa – begonia o ozdobnych kwiatach
Begonia zimowa to hybryda (mieszaniec begonii sokotrzańskiej i begonii bulwiastej), którą ogrodnicy zaliczają do grupy begonii o ozdobnych kwiatach. Jest to popularna roślina doniczkowa, znana z obfitego kwitnienia. W uprawie znajdują się wyłącznie kultywary. Większość begonii o ozdobnych kwiatach to rośliny bulwiaste o korzeniach włóknistych. Wiele odmian tych begonii kwitnie zimą, dlatego są chętnie wybierane jako dekoracje bożonarodzeniowe. W Anglii w okresie świątecznym popularne są begonie o kwiatach różowych i białych zebranych w gęste wiechy, otoczone krezą błyszczących zielonych liści.
Rośliny osiągają ok. 40 cm wysokości, mają zwarty pokrój. Ich głównym atutem są piękne, delikatne kwiaty, które przypominają różyczki. Kwiaty begonii zimowej są kuliste, o średnicy około 2-3 cm. Mogą być jednobarwne lub wielobarwne, w różnych odcieniach czerwieni, różu, pomarańczu, żółci i bieli. Roślina często zakwita tak bujnie, że spod kwiatów nie widać liści. Begonie mają liście dość okazałe i błyszczące, o kształcie okrągłym lub sercowatym. Pod ziemią begonie zimowe posiadają włókniste kłącze.
Jak uprawiać begonie zimowe w domu?
Begonia zimowa jest łatwa w uprawie i może kwitnąć przez cały rok. Jest to doskonała roślina na prezent lub do dekoracji domu. Roślina lubi jasne, rozproszone światło słoneczne, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju. Begonia nie toleruje wystawiania na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować poparzenie liści.
Begonie zimowe dobrze rosną w glebie przepuszczalnej, lekko kwaśnej. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Regularne podlewanie ma kluczowe znaczenie dla właściwego wzrostu i kwitnięcia, ale należy unikać nadmiernego podlewania, które może prowadzić do gnicia korzeni. Pomiędzy podlewaniami należy pozostawić wierzchnią warstwę gleby do lekkiego wyschnięcia.
Begonia zimowa preferuje umiarkowaną wilgotność powietrza. Od czasu do czasu warto zrosić liście lub umieścić doniczki na żwirowej tacy wypełnionej wodą. Rośliny najlepiej rosną w temperaturze pomiędzy 18-22°C w okresie kwitnienia i 15-18°C w okresie spoczynku.
W okresie aktywnego wzrostu i kwitnienia nawozimy begonię zimową co dwa tygodnie zbilansowanym nawozem płynnym rozcieńczonym do połowy zalecanego stężenia.
Sprawdź, jak dbać o kalię po przekwitnięciu
Begonia zimowa – problemy
Begonie są bardzo podatne na choroby grzybowe, ponieważ ich mięsiste pędy zawierają dużo wody. Mogą być także atakowane przez mączniaka właściwego.
Czy begonia zimowa to roślina wieloletnia?
Begonia ma tendencję do obumierania po przekwitnięciu, niektóre nowsze odmiany nie wykazują już tej tendencji. Jednak jeśli nawet nie obumrze, to później rozwija się już gorzej i słabiej kwitnie. Można ją odnowić, przygotowując z niej sadzonki wierzchołkowe.