Kaktus Bożego Narodzenia. Jak dbać o grudnika

Grudnik, zygokaktus, kaktus Bożego Narodzenia to piękna roślina, która zwykle kwitnie właśnie w grudniu. Zachwyca deszczem jaskrawych kwiatów, które są intensywnie wybarwione we wszystkich odcieniach czerwieni i purpury, a także różu, żółci i bieli. Poradzimy, jak dbać o grudnika, aby cieszył nasze oczy w czasie świąt Bożego Narodzenia i nie tylko.

Ta wyjątkowa roślina, czyli zygokaktus, nie istnieje w naturze. Powstała ze skrzyżowania kilku naturalnych gatunków z rodzaju szlumbergera (Schlumbergera), które rosną w południowoamerykańskich lasach deszczowych.

Kaktus bożonarodzeniowy swoją popularność zawdzięcza właśnie porze kwitnienia. Jego kwiaty pojawiają się na przełomie listopada i grudnia, czyli w okresie, gdy większość kwiatów na półkuli północnej jest w stanie zimowego spoczynku. Nietypowa pora kwitnienia zygokaktusa powoduje jednak, że roślina wymaga odrobiny uwagi, aby cieszyła nasze oczy w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Kaktus bożonarodzeniowy - kwiaty w zbliżeniu
Kaktus bożonarodzeniowy – kwiaty w zbliżeniu / Fot. Canva.com

Gdzie powinien stać kaktus bożonarodzeniowy w domu?

Kaktusa bożonarodzeniowego najlepiej ustawić w miejscu jasnym lub półcienistym. Roślina nie toleruje ostrego słońca, lubi światło rozproszone. Grudnik preferuje temperaturę w zakresie od 18 do 24°C.

Jak dbać o kaktusa Bożego Narodzenia?

W okresie wzrostu i kwitnienia zygokaktusa podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie. Należy pamiętać, aby przed kolejnym podlaniem podłoże w doniczce przeschło. W okresie spoczynku grudnika należy podlewać bardzo oszczędnie. Rośliny nawozimy w okresie wzrostu i kwitnienia. Najlepiej używać do tego celu nawozów do kaktusów i sukulentów, które stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta.

Wiosną, gdy kaktus bożonarodzeniowy zakończy kwitnienie, przesadzamy go co 2-3 lata, do nieco większej doniczki. Podczas przesadzania należy zachować ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni rośliny.

Grudnika możemy rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe. Aby to zrobić, należy odciąć wierzchołek pędów o długości około 10 cm i umieścić go w wilgotnym podłożu. Sadzonki należy umieścić w jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu.

Czerwony kaktus Bożego Narodzenia
Czerwony kaktus Bożego Narodzenia / Fot. Canva.com

Kilka wskazówek, które pomogą właściwie zadbać o grudnika

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi możemy się spotkać u grudników, jest zrzucanie pąków przez kaktusa bożonarodzeniowego. Może się to zdarzyć, gdy nastąpi jakakolwiek zmiana temperatury, oświetlenia lub wilgotności podłoża. Aby zapobiec temu problemowi, gleba musi pozostawać lekko wilgotna, a temperatura powinna wahać się między 20 a 25 stopni Celsjusza. Nie warto także przenosić rośliny w inne miejsce, gdy zawiązała już pąki.

Sprawdź: jak dbać o kalię doniczkową po przekwitnięciu

Jak pobudzić kaktusa Bożego Narodzenia do kwitnienia

Aby zachęcić zygokaktusa do kwitnienia trzeba zmienić zabiegi pielęgnacyjne w październiku. W tym okresie, w pomieszczeniu w którym trzymamy rośliny, warto obniżyć temperaturę w nocy do ok. 10 – 13 stopni Celsjusza. Ważne jest także, aby przez 12 – 14 godzin rośliny były pozbawione światła. Dzięki temu nasze grudniki powinny w czasie Bożego Narodzenia obsypać się kwiatami.

Pielęgnacja grudnika krok po kroku

Jak dbać o grudnika

Jak dbać o grudnika

Jak dbać o grudnika czyli zygokaktusa Bożego Narodzenia, aby zakwitł w czasie świąt Bożego Narodzenia i nie tylko.

Instructions

  1. Podlewanie zygokaktusa
    Zygokaktus, czyli szlumbergera potrzebuje wilgotnej gleby, aby dobrze rosnąć. Nie może jednak stać w wodzie ponieważ może doprowadzić to do zgnilizny korzeni. Warto doniczkę z rośliną ustawić na spodku z keramzytem, aby nadmiar wody pozostał na podstawce, ale mógł swobodnie parować.
  2. Gleba i nawóz do kaktusa bożonarodzeniowego
    Świąteczne kaktusy wymagają dobrze przepuszczalnej gleby. Wystarczy użyć uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych z dodatkiem drobnej kory. Grudniki można zasilać co dwa tygodnie rozcieńczonym płynnym nawozem. Ważne, aby przestać go dokarmiać około miesiąc przed zimowym kwitnieniem, co zwykle oznacza koniec października.
  3. Temperatura i wilgotność dla grudników
    Kaktus Bożego Narodzenia, jako roślina tropikalna, wymaga stosunkowo umiarkowanej temperatury i wysokiej wilgotności powietrza. Zygokaktusy najlepiej rosną w temperaturach od 20 do 25 stopni Celsjusza, co jest średnią temperaturą w większości mieszkań. Roślinom warto zapewnić wilgoć w powietrzu, co uchroni nas przed opadaniem pąków.

Świąteczny zawrót głowy: Piękne rośliny na Boże Narodzenie, Jak pędzić hiacynty na Boże Narodzenia, Jak dbać o gwiazdę betlejemską, Jak suszyć pomarańcze na choinkę

Szlumbergera, zygokaktus, grudnik, raczek, epifillum zimowe, kaktus Bożego Narodzenia, kaktus listopadowy, kaktus Dziękczynienia (Schlumbergera) to rodzaj roślin z rodziny kaktusowatych, które pochodzą z tropikalnych lasów Brazylii. Obejmuje 6 gatunków występujących w naturze w tropikalnej Ameryce Południowej, w lasach w regionie Rio de Janeiro w Brazylii. Kwiaty pojawiają się na przełomie listopada i grudnia. Dzięki temu zygokaktus jest jedną z niewielu ozdobnych kwitnących roślin, które były wykorzystywane w Europie i Ameryce Północnej do dekoracji domów i mieszkań w okresie świąt Bożego Narodzenia i Święta Dziękczynienia.

Kilka porad: Jak dbać o fiołki afrykańskie, Jak zabezpieczyć lawendę na zimę, Jak przezimować fuksje, Jak dbać o krotony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *