Kwiaty balkonowe do cienia - begonia, niecierpek, fuksja, żeniszek

5 kwitnących roślin na północny balkon. Te kwiaty balkonowe dobrze rosną w cieniu

Kwitnące rośliny cieniolubne do doniczek to idealne rozwiązaniem dla osób, które posiadają balkony lub tarasy od strony północnej. Również w takich miejscach możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, które nie są narażone na palące promiernie słońca. Polecamy 5 kwiatów balkonowych, które sprawdzą się na zacienionym balkonie lub balkonie z północną ekspozycją.

Jak wybrać kwiaty na balkon od strony północy?

Balkon od strony północnej może być piękną i zieloną przestrzenią, choć faktycznie otrzymuje mniej słońca. Na szczęście wiele kwitnących roślin doniczkowych świetnie radzi sobie w takich warunkach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roślin doniczkowych na balkon w cieniu? Przede wszystkim na ich wymagania świetlne, a także na odporność na wiatr oraz zapotrzebowanie na wodę. 

Niecierpek - roślina idealna na zacienione balkony
Niecierpek – roślina idealna na zacienione balkony / Fot. Canva.com

Kwitnące rośliny na północny balkon

Poniżej prezentujemy pięć pięknych roślin, które ozdobią nasz balkon cudownymi kwiatami, a dodatkowo świetnie czują się w cieniu.

  • Niecierpki: popularne rośliny balkonowe o długim okresie kwitnienia. Preferują wilgotne stanowisko i raczej niższe temperatury.
  • Begonia bulwiasta: kwitnie przez całe lato, kwiaty mogą być czerwone, pomarańczowe, żółte lub białe. Wymaga regularnego podlewania, ale nie lubi zalewania.
  • Fuksja: ozdobna roślina o zwisających pędach i pięknych kwiatach w różnych kolorach różu i magenty. Fuksja preferuje wilgotne podłoże i umiarkowane temperatury.
  • Niezapominajka: drobna roślinka o niebieskich kwiatach, lubi wilgotne stanowisko.
  • Żeniszek meksykański: to jednoroczna, niewysoka roślina ogrodowa, która znakomicie znosi zacienienie, ale świetnie rośnie także w donicach. 
Żeniszek meksykański - niebieski kwiat na zacienione balkony
Żeniszek meksykański – niebieski kwiat na zacienione balkony / Fot. Canva.com

Jak dbać o rośliny balkonowe w cieniu?

Musimy pamiętać, aby zapewnić roślinom odpowiednią pielęgnację, dobierając wielkość i rodzaj doniczek do ich potrzeb. Ważne jest także podlewanie – rośliny w cieniu nie mogą być “przelane”, ale także nie możemy ich przesuszać. Regularne podlewanie oraz odpowiednie nawożenie zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia.

Sprawdź, rośliny balkonowe, które przyciągają motyle

Begonia - pięknie kwitnie w cieniu
Begonia – pięknie kwitnie w cieniu / Fot. Canva.com

Jak jeszcze udekorować balkon z północną ekspozycją?

Balkon od strony północnej możesz również udekorować innymi elementami, np. lampionami LED, lampami solarnymi, naturalnymi świecami lub figurkami, tworząc przyjemną dla oka przestrzeń.

Fuksja, czyli ułanka to przepiękna roślina, która zachwyca kwiatami
Fuksja, czyli ułanka to przepiękna roślina, która zachwyca kwiatami / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *