Kwiat gardenii jaśminowatej - pięknej rośliny doniczkowej o oszałamiającym zapachu

Gardenia jaśminowata — jak sadzić, uprawiać i pielęgnować jaśmin przylądkowy w domu

Gardenia to delikatny, wiecznie zielony krzew o niezwykle pachnących kwiatach i błyszczących, ciemnozielonych liściach. Pochodzi z tropików i jest dość wymagający w uprawie. Jednak odpowiednio pielęgnowany zachwyca wyglądem i zapachem kwiatów. Poradzimy, jak sadzić, uprawiać i pielęgnować gardenie w domu!

Skąd pochodzą gardenie

Spośród około 250 gatunków gardenii występujących w naturze, do uprawy doniczkowej wybrano tylko gardenię jaśminowatą. Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides) nazywana także jaśminem przylądkowym pochodzi z tropikalnych regionów Azji Wschodniej, w tym z południowych Chin, Japonii, Wietnamu i Tajwanu. W tej części świata roślina ta od wieków wykorzystywana jest w ziołolecznictwie. Jej żółty owoc był tradycyjnie używany do produkcji barwnika, który mógł być następnie używany do barwienia żywności i odzieży. 

W Europie uprawiana jest jako roślina ozdobna i jest niezwykle ceniona ze względu na oszałamiający zapach i wygląd kwiatów oraz woskowo-zielonych liści. Na nasz kontynent gardenia została sprowadzona w roku 1754. Rodzaj gardenia swoją nazwę zawdzięcza urodzonemu w Szkocji amerykańskiemu przyrodnikowi Alexandrowi Gardenowi (1730–1791).

Sprawdź, jak dbać o fiołki afrykańskie

Jak uprawiać gardenię?

W naszym klimacie gardenie możemy uprawiać jedynie w pomieszczeniach. Niestety rośliny te nie tolerują mrozu, zatem hodowla w gruncie nie jest możliwa. Gardenia jaśminowata to nie lada wyzwanie dla domowych ogrodników. Roślina jest wybredna i często wymaga więcej uwagi niż inne kwiaty doniczkowe. Preferuje dość kwaśną glebę (pH od 5,0 do 6,0), gleba powinna być żyzna i wilgotna, ale dobrze przepuszczalna. Roślina lubi klimat tropikalny (ale cierpi na zbyt dużego nasłonecznienia) i nie lubi także przesadzania. Jednak przy odrobinie dodatkowej pracy gardenia odwdzięczy się pięknymi kwiatami o oszałamiającym zapachu i pięknymi, ciemnozielonymi liśćmi.

Gardenia jaśminowata, nazywana jaśminem przylądkowym
Gardenia jaśminowata, nazywana jaśminem przylądkowym / Fot. Canva.com

Gardenia — stanowisko i temperatura

Gardenie lubią klimat tropikalny, ale nie tolerują bezpośredniego nasłonecznienie. Dlatego dla tych roślin idealne będzie wschodnie okno, które zapewni poranne słońce i lekki cień po południu. Gardenie nie lubią także przeciągów, dlatego miejsce powinno być osłonięte. Gardenia jest bardzo wrażliwa na zmiany temperatury, więc musimy ustawić doniczkę z dala od klimatyzacji, grzejników i otworów wentylacyjnych. Latem rośliny możemy wynieść na zewnątrz, ale musimy pilnować warunków meteorologicznych, aby roślina nie zmarzła i nie ucierpiała od silnego wiatru. 

Wybierając miejsce dla rośliny, trzeba wziąć pod uwagę silny zapach kwiatów gardenii. Intensywny aromat może stać się przytłaczający i męczący.

Gardenie najlepiej rosną i kwitną, gdy temperatura w ciągu dnia wynosi od 18 do 21°C, a temperatura w nocy wynosi od 15 do 18°C.

Jak podlewać gardenię?

Gardenie nie lubią przesuszenia, ani przelania. W okresie, gdy roślina rośnie i kwitnie, podlewamy ją intensywnie, ale woda nie może stać w podstawce. Aby zwiększyć wilgotność, możemy umieścić gardenię na płytkiej tacy ze żwirem i wodą. W przypadku niewłaściwego podlewania liście zaczynają żółknąć, a pąki opadają. Gardenie warto podlewać letnią wodą.

Pielęgnacja gardenii

Rutynowo usuwamy przekwitnięte kwiaty, aby zachęcić roślinę do bardziej obfitego kwitnienia. Rośliny są atakowane przez mszyce, nicienie, przędziorki i mączniaki.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *