Byliny kwitnące wiosną

Byliny kwitnące wiosną – jakie rośliny rozbudzą nasz ogród?

Wiosna to ulubiona pora roku większości z nas. Jest to najbardziej intensywny czas dla ogrodników, jednak to właśnie oni z utęsknieniem wyczekują dni, w których będą mogli wykonywać prace w ogrodzie. Pielęgnacja roślin, nawożenie i wiele innych zabiegów niezbędnych do wykonania tuż po pojawieniu się pierwszych cieplejszych dni to jedne z wielu niezbędnych zabiegów w ogrodzie. Już w kwietniu, a nawet pod koniec marca bujnie zakwitają pierwsze kwiaty oraz byliny. Jakie byliny kwitną wiosną?

Jakie byliny kwitną wiosną?

Wiosna nadchodzi do nas wielkimi krokami – nie tylko kalendarzowa, ale również miejmy nadzieję, że prawdziwa! Pierwsze słoneczne i cieplejsze dni napawają optymistyczną energią, a z czasem nasze ogrody zamieniają się w prawdziwy raj dla osób kochających kwiaty. Z dnia na dzień kolejna roślina rozkwita, coraz więcej owadów zapyla kwiaty i wszystko budzi się do życia. Jako, że sporo osób dobiera rośliny tak, aby ogród zakwitał cały rok, dosłownie od wiosny do zimy inne gatunki roślin zdobią naszą okolicę.

Tym razem przyszła kolej na byliny i postanowiliśmy omówić kilka tych, które zakwitają wiosną.

Do bylin wiosennych kwitnących już w kwietniu zaliczamy m.in:

  • Goździka pierzastego – jest to bylina rosnąca na około 30 cm wysokości. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami najczęściej w białym lub różowym kolorze. Pięknie prezentuje się pośród zielonej trawy lub innych, zielonych bylin.
  • Bergenia sercolistna – to jedna z najczęściej wybieranych bylin do ogrodu. Już na początku kwietnia oraz maja zakwita w przepiękne, różowe kwiatostany. Jako, że jest rośliną mało wymagającą i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a jedynie stanowiska nasłonecznionego lub lekko zacienionego jest chętnie wybierana do wielu ogrodów, a także parków i zieleni miejskich.
  • Floks szydlasty (płomyk) – zakwita w fioletowe, różowe oraz białe kwiaty, a jako że dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości doskonale prezentuje się na skalniakach, rabatach oraz pośród wielu innych roślin.
Kwitnąca na różowo bergenia sercolistna
Bergenia sercolistna

Byliny w ogrodzie

Byliny to rośliny charakteryzujące się niewielkimi wymaganiami. Odporne na wiele czynników zewnętrznych oraz nie wymagające wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Odpowiednie dla osób, które nie mają wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a pragną mieć piękny ogród już od pierwszych, wiosennych dni. Ponadto wyżej wymienione rośliny oraz wiele innych bylin są odporne na czynniki atmosferyczne, które w okresie początkowej wiosny mogą zmieniać się z dnia na dzień.

Tworząc rabaty bylinowe warto dobierać gatunki roślin kwitnące cały rok. Np. rośliny kwitnące wiosną i latem połączyć z odmianami kwitnącymi jesienią, dzięki czemu nasz ogród przez cały rok będzie prezentować się niezwykle atrakcyjnie i zachęcająco.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *